close
Spolupráce

5 tipů, jak postavit vysněný dům bez stresu

vrtacka

Stavba nového bydlení je náročný proces, finančně, časově, fyzicky, ale také psychicky. Postavit vysněný dům bez stresu může zpočátku znít jako pořádně ulítlá představa, ale pokud se budete držet několika jednoduchých rad, bude to hned o něco jednodušší.

Nechte si pomoci od odborníků

Při stavbě domu platí, že každá odborná rada je nad zlato. Nechte si proto pomoci od zkušených znalců v této oblasti. Chcete-li se zbavit stresu hned na začátku, tedy při řešení projektu vašeho vytouženého bydlení, oslovte projekční kancelář. Šikovní architekti vám díky svým dlouholetým zkušenostem vypracují projekt na míru, popřípadě přizpůsobí váš výběr z katalogových projektů přesně na váš pozemek. Získáte tak jistotu, že příští domov bude odrážet váš životní styl, a také v něm bude efektivně využitý každý kout.

Další významnou pomoc, kterou byste měli zvážit, je vypracování a předložení potřebné dokumentace. Jednání s úřady nepatří k činnostem, které by lidé dobrovolně a s oblibou vyhledávali. Díky zastupování před příslušnými úřady zkušenou osobou si tak ušetříte spoustu nervů i času.

Udělejte si podrobný plán

Někteří lidé se do stavby pouštějí bez jakéhokoli plánu. Dají si vykopat základy, nakoupí potřebný materiál, najdou mistry na jeho osazení, ale co dál? Až začnete stavět, bude pozdě na dlouhé porovnávání cenových nabídek, objednávání potřebného materiálu nebo shánění pracovní síly. Pokud jste si dali postavit dům na klíč, vypracování plánu bude podstatně jednodušší. I zde však platí, že daná firma musí být spolehlivá, aby byl dům postaven řádně, včas a bez dalších neočekávaných investic.

Pokud jste se však rozhodli pro svépomocnou stavbu, dopřejte si předem dostatek času na pečlivou přípravu. Sepište si jednotlivé kroky stavby, udělejte si průzkum materiálu, porovnejte si cenové nabídky a oslovte pracovní sílu. Již v předstihu byste měli mít přehled o tom, za kterou část stavby, kolik zaplatíte a v jakém časovém horizontu můžete počítat s jejím provedením. Budete tak moci sledovat, jak vám váš dům pomalu roste před očima, a budete klidnější. Obzvlášť, pokud půjde vše podle plánu.

Počítejte s rezervou

Ani ten nejpodrobnější plán není neprůstřelný. Při jeho vypracování byste tedy měli myslet také na dostatečnou časovou a finanční rezervu, abyste předešli vráskám v čele. Nezapomínejte například na to, že trh se stavebním materiálem není stoprocentně stabilní. To, co byste dnes koupili za pár set korun, může být o měsíc podstatně dražší.

A i když při řešení plánu přesně nevíte, co a kdy se zkomplikuje, je lepší být připraven. Pokud rezervu nakonec během stavby využijete, za její včasnou přípravu si rozhodně poděkujete. A pokud ji nakonec nebudete potřebovat, pořád to bude výhra pro vás, protože budete mít finance nazbyt, které můžete investovat například do interiéru, případně na úpravu pozemku či zahrady. Nevyužitá časová rezerva zase znamená dřívější stěhování a vychutnávání si nového sladkého domova.

Obrňte se dávkou trpělivosti

Nepředvídatelné situace provázejí celý náš život. Jinak tomu není ani v případě, pokud se pustíte do stavby svého nového bydlení. Na nepředvídatelné situace se sice připravit nedá, ale můžete se připravit alespoň na to, že se dříve či později objeví. Vyzbrojit se dávkou trpělivosti předem proto není na škodu. Pokud tak učiníte, budete snadněji zvládat například komunikaci se stavební firmou, jednotlivými mistry či s danými úřady. Důležité také je nečekat, že se dům postaví z večera do rána, v opačném případě se stresu asi nevyhnete.

Snažte se vyhnout nejčastějším chybám

Ne nadarmo se říká, dvakrát měř a jednou řež. Výjimkou není ani stavba domu. Pokud si chcete být opravdu jisti, že stavbu domu zvládnete bez zbytečného stresu, informujte se o nejčastějších chybách, které mohou při realizaci stavby vzniknout. Stavět své vysněné bydlení způsobem pokus, omyl může být také řešení, ale pokud si chcete ušetřit nervy a mnohdy i finance, tento způsob vám rozhodně nedoporučujeme.

Zdroj obrázků: Pexels

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response