close

Náklady na domácnost jsou dost vysoké, takže někdy máme pocit, že nám peníze protékají mezi prsty. Je vůbec možné ušetřit na domácnosti?

I když si často myslíme, že ušetřit už není kde, nakonec se vždycky ještě najde nějaký trik, který nám nějakou tu kačku ušetří. A korunka ke korunce… Pojďme si tedy zopakovat pár dobrých tipů, jak doma ušetřit, protože opakování je matka moudrosti.

Jak ušetřit náklady na energie

  1. Lednička. I když si vybereme chladničku energetické třídy A+++, může se nám díky ní elektroměr protáčet hodně rychle, pokud ji pravidelně neodmrazujeme, případně jestliže stojí blízko tepelného zdroje. Jestliže teplota okolí ledničky má víc než 20° C, každý stupeň navíc představuje zvýšení nákladů na chlazení o 6 %. Také přeplněná lednička odebírá víc elektřiny, aby ochladila celý svůj obsah.
  2. Sporák. Dnes už asi nikdo nepoužívá elektrický sporák, který nejdřív ohřívá plotýnky a teprve ty předávají teplo hrnci. Tento typ vaření je nejdražší i v případě, že se naučíte čarovat se zbytkovým teplem.
  3. Pračka a myčka. Je ekonomická a efektivní, pokud má správnou náplň, tedy není příliš plná ani napůl prázdná. Také volba programu je důležitá, jestli to není nutné, neohřívejte zbytečně vodu na víc než 40 %.
  4. Bojler. Ušetřit můžeme i nastavením ohřevu vody v bojleru, úplně nám postačí nastavit termostat na 50° C. Vyhnete zdlouhavému míchání optimální teploty, takže ušetříte i vodu.

Jak šetřit vodou

  1. Mytí nádobí. Všichni víme, že nejvíc vody spotřebujeme, jestliže myjeme nádobí pod tekoucí vodou. Tak ruku na srdce, kdo z vás si napouští dřez?
  2. Vana nebo sprcha? Totéž je v případě, že si každý den napouštíte vanu místo rychlé sprchy. Nejde o to nedopřát si vanu vůbec, ale tento příjemný relax si užívat méně často, zvlášť jestli je nás v rodině víc.
  3. Splachování. Jistě máte všichni doma úsporná splachovadla toalety. Jenže děti stále vzdorují a nerozlišují, kdy spláchnout méně a kdy víc. Jak je to naučit? Zkuste jim nalepit smajlíky – ten s úsměvem na úsporném řešení.
  4. Dešťová voda. Na zahradě i v rodinném domku můžeme dešťovku použít všude tam, kde stačí užitková voda. Tedy na zalévání, ale například i na vytírání podlah nebo na mytí. Je lepší mít rezervoár na zachytávání a potrubí na rozvedení třeba k pračce či k toaletě, ušetříte ale i tím, že ji budete zachytávat například pod okapem do sudu.
Tags : jak šetřit v domácnostišetření v domácnostiúspora energiíúspora vody

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response