Řešíte otázku, co si pořídit do koupelny, zda sprchový kout nebo raději vanu? Pokud jde o prostor, sprcha ho nepotřebuje tolik, takže se hodí do menších koupelen.
I do těch úplně malých koupelen se vejde sprchový panel jen se zástěnou, s odtokem přímo ve vyspádované podlaze. Co si ale vybrat, jestliže máme koupelnu prostornou natolik, aby se do ní vešla pohodlná vana?
Vana nejen na koupání
Svíčky a sklenka vína v ruce, příjemně teplá voda s voňavou pěnou, i to může být realita v koupelně s vanou. O to romantičtější, pokud je dostatečně velká pro koupel ve dvou.
Do vany jdeme relaxovat, napařit se, když jsme prochladlí, děti si v ní dokážou hrát dlouhé chvíle, až se jim dělají na prstech “varhánky”. A do dnes se vana používá při ručním praní.
Pokud jde o spotřebu vody, není lázeň ve vaně tak nehospodárná, jak na první pohled vypadá. Její objem sice je kolem 150 litrů, nikdy ji ale nenapouštíme plnou, naopak – čím větší tělo se ve vaně koupe, tím méně vody potřebuje.
Které argumenty hovoří pro sprchu
I když pomineme fakt, že sprchový kout nezabere tolik místa v koupelně, jsou tu ještě další výhody. Například nemusíte čekat, až se vám napustí vana, použití sprchy je okamžité. Navíc je o poznání hygieničtější. Ležet ve vaně, aniž byste se nejprve umyli, znamená být obklopeni všemi nečistotami, které na vás během dne ulpěly.
Nesporně velkou výhodou je snadný přístup do vaničky sprchového koutu nebo možnost vytvořit bezbariérový vstup. Tak si může dopřát osobní hygienu bez pomoci druhé osoby i většina seniorů a lidí špatně se pohybujících.
Známe vítěze!
Ranní sprcha nás nabudí a dodá potřebnou energii, večerní koupel poskytne uvolnění a potřebnou relaxaci. Proč si tedy jedno nebo druhé odepírat? Pořiďte si vanu se sprchovou zástěnou a užívejte si to, na co právě máte náladu.
Komfortnější variantou je možnost pořídit si oboje, nejlépe vanu s bublinkami a masážní sprchový kout.