close
maly-byt

Může se to zdát jako problém někoho jiného, ale i nám se může stát při dnešních cenách energií a vysokých nájmech, že bude potřeb se uskromnit a přestěhovat se do menšího bytu. Což při dnešním trendu dělat garsonky na dvaceti metrech čtverečních je někdy doopravdy výkon se tam vejít se všemi potřebnými věcmi, nábytkem i sami se sebou.

Hluchý prostor

Většina lidí, kteří bydlí ve velkém prostoru, jsou celkem zvyklí na to, že není potřeba řešit každý centimetr. Malé prostory nám tento luxus však neposkytují, a proto je potřeba se na ně dívat poněkud jinou optikou. Je nezbytné si říci, které prvky, kusy nábytku nebo řešení prostoru, máme v bytě navíc nebo zabírají více místa, než kolik by bylo při jejich minimalistickém provedení. 

Jedním způsobem, jak ušetřit prostor, je například použití dveří bez kliky, teď buď skládací nebo harmonikové dveře. Dalším možným způsobem je zmenšit stůl a židle na jejich skládací variantu. Totéž se dá udělat i s postelí, ze které se může stát rázem například také pohovka. Mnoho hluchého prostoru zabírají také police, které nejsou až do stropu háčky u dveří nebo věšáky na ručníky či utěrky umístěné samostatně a v prostoru. 

Úložné prostory

Další velkou otázkou pro malé byty je úložný prostor. Vždy je dobré přemýšlet o využití plochy stěny od podlahy až ke stropu, nebo přijít s jinými řešeními, které využijí co nejvíce uceleného kusu pokoje, a to že se vždy více vyplatí jedna velká skříň s mnoha policemi, než dva malé prádelníky, na kterými bude jen prázdný prostor. Využijeme také zjevné prostory jako v pohovce nebo pod postelí. Efektivní také pro nižší osoby s vysokými stropy může být snížení podhledu y vytvoření jakési půdy, která bude sloužit jako sklad třeba na sezónní oblečení, knihy, hračky, nářadí nebo jiné věci, které si chceme ponechat, ale nepotřebujeme je každý den. 

Velkým pomocníkem se také může stát při ukládání věcí starý dobrý systém vysavačem vyfukovaných vaků, které zbaví naše náhradní peřiny, zimní bundy nebo dětské oblečení přebytečného vzduchu, a to tak bude skladnější. Sice se to může zdát jako zastaralá metoda, ale pro ušetření každého centimetru je rozhodně vhodná. 

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

The author Martin Novotný

Leave a Response