close

Už jste přemýšleli čím byste vynovili svůj vnější revír? Běhat bosí po trávě má své kouzlo, no chodníčky a cestičky vedoucí k vašim oblíbeným zahradním elementem, květinám, skalka, jezírku, zda garáži dodají fádnímu exteriéru duši dobrodruha a zároveň zvýší vaše estetické cítění, protože při jejich zařizování budete moci využít veškerou svou fantazii, která vám dovolí bezstarostně šlapat pomezi vaše umělecká díla.

shutterstock_168328358

Škála dlažebních materiálů je široká – každý typ dodá prostoru vlastní rozmanitost a charakter. Ale dříve než se pustíte do budování, promyslete si, pro jaký účel budou zpevněné plochy vašeho dvora sloužit.

Vkusný beton je alternativou drahých dlažeb z přírodního kamene či dřeva, které však dokáží bez problémů imitovat. Vysoce odolné výkyvům počasí či tlaku se skvěle hodí na příjezdové cesty a často namáhané parcely.

Pokud se snažíte držet tradici dřeva, vyzkoušejte uplatnit to vyrobené z exotických dřevin, které se skvěle vyjímá na terase, okolí bazénů, schodů či chodníků. Působí hřejivým dojmem a protože jde o přírodní materiál, nevytváří v zahradě nechtěné kontrasty. Její životnost však přímo úměrně závisí na poctivosti údržby, kterou mu věnujete.

Pokud máte cihlami obložený dům nebo nízký zídku, zvolením dlažby stejné povahy nic nezkazíte. Právě naopak. Žula, pískovec, vápenec či čedič jsou stejně oblíbenými materiály, možná i díky různorodosti vzorových variací, barevných odstínů, s nimiž dokáží umělecké duše vytvořit mistrovská díla. Není špatný nápad je zasypat plochy štěrkem, který je velmi přizpůsobivý a ideální pro vytvoření klikatých zákoutí či ostrůvků. No aby vám dělal radost, budete mu muset věnovat více péče.

The author mata.l

Leave a Response