close

V minulosti věru neměli vymoženosti dnešní moderní technicky vyspělé doby, a o splachující toaletách či vodovodních kohoutků se mohlo lidem na vesnicích jedině snít. Umíte si představit chodit za pitnou vodou s vědry do vzdálené studny?

shutterstock_124449988

Takový způsob života by v současnosti uměli vést jen skutečný dobrodruzi, ale ne jen okrasnou studánku na zahradě si dopřává stále více lidí, kteří mají estetické vnímání, cit pro starou tradici či přehled v tom, kolik penízků dokáže ušetřit, i když její samotná realizace stojí pěknou sumičku a to nemluvě pokud třeba při hlubokém kopání prorážet kamenné podloží, které vyhledávači pramene – proutkař, nedokážou předvídat. Proto je třeba se zamyslet i nad hydrogeologickým průzkumem.

Podle způsobu používání následně volíte dimenzování, čerpadlo, případně filtrační zařízení. Kvalitní voda je vhodná k napouštění bazénu, v domácnosti na splachování či praní, v nejlepším případě i na pití. Nejčastěji se však využívá k zalévání zahrad, zemědělských plodin nebo vytápění tepelným čerpadlem.

Ať už se rozhodnete studnu kopat nebo vrtat, nepotěším vás, že předtím i potom budete muset vyřídit papírování a úřady, které vám poskytnou potřebné tiskopisy a informace, abyste se nedostali do sporu se stavebním zákonem. Po dokončení studny proběhne kolaudační řízení, ke kterému je nutné doložit i rozbor vody. Pokud však svěříte realizaci odborníkům a kompetentní firmě, převezmou tyto povinnosti na sebe spolu s jejím údržbou, která vyžaduje pravidelné mechanické čištění od nánosů, prohloubení, dezinfekci a tak se budete moci bezstarostně kochat novou oázou vaší zahrady.

The author mata.l

Leave a Response