close

Máte vystavěný domek, přemýšlíte nad koupí vhodného nábytku, a přemýšlíte, jak oživit holé stěny, které ho budou obklopovat? Nebo jste se rozhodli změnit zažitý stereotyp a přetvořit fádní místnost v bytě a tak si zpestřit v ní strávený čas? Jelikož je i vědecky podložené, že barvy výrazně ovlivňují lidskou psychiku, pomůžeme vám vybrat ten správný odstín tak, abyste se na každém místě vašeho hnízdečka lásky cítili vždy pozitivně naladěni.

Psychologie barev

shutterstock_128151071

Je dost rafinovaná, protože nemusí vyhovět každému členu rodiny. Závisí to hlavně na povaze a charakteru člověka. To znamená, že při zařizování interiéru jen těžko vyhovíte všem. Jak se říká sto lidí, sto chutí. Nejlepší je proto kombinovat dvě, maximálně tři barvy v místnosti, které tvoří s nábytkovými detaily krásný celek a základ útulného domova.

Teplé barvy

Jsou ty, které vyzařují energii a pocit tepla. Ohnivá červená v sobě skrývá životní sílu, moc a rozhodnost. No v obýváku by na některých hostů mohla působit příliš agresivně. Proto ji raději zkombinujte s tmavohnědým nábytkem, který ztlumí její výbušnost. Tato aktivní barva se nedoporučuje do místností, kde si chcete odpočinout nebo relaxovat, i když v ložnici by vám určitě pomohla vzplanout novou vášní.

Chuť do života a tvořivost vám předají oranžová a žlutá. Rádi se jí obklopují zvědaví, ctižádostiví lidé, které zajímá vše kolem nich. Pokud vás děsí zima, je právě tato barva tou správnou volbou. Jelikož podporuje chuť k jídlu a spolu se žlutou, která tlumí prudké emoce, přeměňuje místnost na oázu pohodlí, vyzdobte si jimi kuchyň či jídelnu.

Chladné odstíny

Patří zde barvy od jemně levandulové, přes barvy moře, až po optimistickou zelenou. Do místností přinášejí klid, uvolnění, bílá nevinnost a její strohost i optické rozšíření prostoru, černá eleganci, a modrá, považována za symbol moudrosti a vysoké inteligence, podporuje duševní výkonnost. Optimistickou náladu, zdraví, lásku a mezilidské vztahy si zlepšíte harmonickou olivově zelenou.

The author mata.l

Leave a Response