close

Taky vás potrápil účet za vodu či energie? A taky jste si (opět) slíbili, že najdete způsob, jak ušetřit? Tipů, jak snížit spotřebu vody a elektřiny, je opravdu dost a jistě i vy najdete takové, které budou realizovatelné právě ve vaší domácnosti. I kdyby byl výsledný efekt jen pár set korun úspory, i tak to stojí za to. Protože každá stovka se počítá.

Ušetřit na nákladech neznamená přestat vodu či elektřinu úplně používat, ale ani nárazové akce nijak nepomohou. Efektivní řešení je v promyšlené spotřebě a neplýtvání. Pokud máte děti, je to také o tom naučit je k šetření energiemi i pitnou vodou.

Jak šetřit vodou každý den

Největší spotřeba vody v domácnosti je spojena s osobní hygienou. Tu samozřejmě nejde úplně vynechat a ni odbýt, ale i tak můžete právě zde vodu ušetřit.

Dnes už j každému jasné, že napustit si vanu je drahý luxus, který si může dovolit opravdu jen jednou za čas. Většina těch, kdo se snaží ušetřit, se sprchuje. Další úspora nastane, jestliže zkrátíte dobu sprchování pod 5 minut. A úplně ideální bude, když si během mydlení vodu vypnete. Stejně úsporné je nenechat puštěnou vodu, když si čistíte zuby nebo se holíte.

Nenechávejte vodu zbytečně odtékat do odpadu. Kde je možné ji zachytit, udělejte to. Například pokud se sprchujete ve vaně nebo si opravdu dopřejete koupel, je možné vodu ještě použít, například na spláchnutí toalety.

Jak neplýtvat elektřinou

Nejen elektřinu, al i vodu ušetříte, jestliže budete používat pračku a myčku na nádobí optimálně naplněnou. Tedy ani málo, ale ani nepřeplnit. Ušetříte také, jestliže se budete dobře starat o svoji lednici. Namražená lednička má až o 30 % vyšší spotřebu elektřiny, spotřeba se zvyšuje i v případě, kdy stojí lednice u zdroje tepla.

A asi nemá cenu připomínat, že byste měli mít v každém osvětlovacím tělesu v domácnosti úsporné žárovky s výjimkou míst, ako je sklep, WC nebo komora. Tam raději použijte klasické žárovky, mají totiž (na rozdíl od LED) okamžitý náběh do plného výkonu.

 

Tags : úspora elektřiny v domácnostiúspora vody v domácnosti
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response