close

I ta nejhezčí kuchyňská linka je kompletní teprve ve chvíli, kdy na ni připevníte pracovní desku. Její výběr je stejně důležitý a asi i stejně náročný, především  když se rozhodujete pro nejvhodnější materiál.

Výběr materiálu pro kuchyňskou desku se odvíjí od toho jak a jak často ji budete používat, protože každý z nich má jinou odolnost proti poškrábání, proti vlhkosti či vysokým teplotám. Z jakých materiálů se dá vybírat?

Laminátové desky

Pracovní desky z laminátu jsou nejběžnější variantou v našich domácnostech, a to hlavně proto, že jsou nejlevnější. Přitom se dá vybírat z mnoha barev a dekorů, takže ji vyladíte s každou kuchyňskou linkou. Pravda ale je, že ty úplně nejlevnější mohou být náchylné na vsáknutí tekutin a tím bobtnání dřevotřískového vnitřku, takže se může v některých místech zkroutit povrch. Problém mohou být i vysoké teploty a náchylnost k mechanickému poškození.

Pracovní desky ze dřeva

Pracovní desky z masivu jsou opravdu krásné a dodají vaší kuchyni styl, zvlášť když je nábytek v podobném selském stylu. Časem a opotřebováním ale mění svůj vzhled, takže po letech může vypadat stejně, jako například vaše frekventované prkénko na krájení. Na dřevu se podepíše každá vylitá tekutina, každý škrábanec. Nicméně se životnost dřevěné desky dá prodloužit speciálními olejovými nátěry nebo voskem a renovovat přebroušením. Tato deska je lépe odolná vysokým teplotám, ale je dražší a musí se o ni opravdu pečovat.

Kamenné pracovní desky

Kámen se v bytovém zařízení objevuje s železnou pravidelností. Pro svoji odolnost je vhodným materiálem i pro kuchyňské desky, protože je odolný vůči všemu, co vás v kuchyni může potkat. Bohužel si za to samozřejmě o dost víc připlatíte. Nejčastěji se můžete setkat s pracovní deskou ze žuly, mramoru, ale používá se i pórovitější travertin nebo vápenec.

Tags : kuchyňská linkapracovní deska

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response