close

V moderních novostavbách se s nimi setkáváme často, mnoho majitelů ho pak zvažuje i při rekonstrukci těch starších domů. Řeč je o francouzském oknu. Tato okna se ideálně hodí tam, kde navazuje na dům zahrada, případně terasa nebo balkon. Jsou spojeny s představou komfortního,25 luxusního bydlení.

Co přesně je francouzské okno? Jedná se prosklenou stěnu (okenní část), která má spodní rám nízko u země, často napojený přímo na podlahu. Okna bývají nejčastěji posuvná do strany, čímž se šetří místo, ale jsou i varianty otevírající se stejně jako běžná okna. Taková bývají z vnější části zabezpečená ochranným zábradlím.

Proč si pořídit francouzské okno

Asi největší výhodou francouzských oken je mnohem lepší výhled. A to nejen v případě rodinných domů, kdy se tím otvírá krásný pohled do zahrady, ale i v případě francouzských oken ve vyšších patrech bytových domů, kde navazují na terasy či balkony. 

Velká francouzská okna také poskytují mnohem více světla v interiéru, takže s sebou přináší jistou úsporu energií, protože omezují nutnost umělých osvětlení. Díky velkým oknům dochází také k lepšímu větrání, protože výměna vzduchu probíhá rychleji.To v zimním období také představuje určitou úsporu tepla, protože rychlé větrání nedovolí vychladnout interiéru, především stěnám.

Francouzské okno má i jisté nevýhody

Instalace francouzského okna se samozřejmě neobejde bez nutnosti promyslet, kam umístit topná tělesa. Zatímco u klasického okna se jednoduše pod okno umístí radiátor, pod francouzským oknem musí být v podlaze umístěn konvektor nebo vyústění teplovzdušného vytápění. 

Druhou “vadou na kráse” je mnohem větší únik tepla prosklenou plochou. Víme, že sklem uniká z bytu a domu až jedna třetina energie, u větších oken je to ještě o něco víc. Je proto nutné dbát především na tepelněizolační vlastnosti a kvalitní rám. I tak počítejte s vyššími náklady na vytápění.

Tags : francouzské oknovýhody francouzského okna
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response