close

Vlastně se správně jmenují violky a patří do široké skupiny violek, mezi nimiž jsou i větší a pestrobarevné macešky (Viola x wittrockiana – maceška zahradní). Přesto i fialka má co nabídnout, hlavně její úchvatnou vůni (Viola odorata – violka vonná). 

Rostliny rodu Viola jsou nádhernou ozdobou jarních záhonů, případně je můžete pěstovat v truhlících či jiných nádobách postavených na zahradě. Na záhoncích se pěstují jako trvalky, můžete si je také vysázet do skalky, moc pěkně ji oživí.

Kde pěstovat fialky

Fialky mají rády dostatek světla, snesou i mírný polostín. Přímé slunce jim ale také nesvědčí, především to ostré polední. Nejlépe se jim bude dařit na stanovišti orientovaném severovýchodním nebo severozápadním až západním směrem, případně na místě mírně stíněném.

Zemina pro vysazování fialek by měla být vzdušná a propustná, ale zároveň by měla umět zadržet dostatek vláhy. Vhodná je například směs zahradní zeminy, říčního písku, rašeliny a perlitu v poměrech 2:1:1:2. Jestliže chcete pěstovat fialky na záhoně, který nemá dostatečně propustné podloží, je třeba použít drenáž. V takovém případě je snadnější osadit vhodnou nádobu a postavit ji na vhodné místo v zahradě.

Péče o fialky na zahradě

Jestliže vysazujeme fialky na záhon, dodržujeme mezi rostlinami rozestupy 10 – 13 cm. Nejdůležitější na péči o ně je správná zálivka. Fialky nesnesou sucho a stejně tak přemokření. Je to trochu alchymie, ale rostliny byste měli zalévat dostatečně, ne však do úplného rozbahnění půdy. Před další zálivkou nechte zeminu trošku proschnout. Když nejsou fialky včas zality, vadnou. když jsou zality hodně,uhnívají jim kořínky. Těmto extrémům byste se měli vyvarovat.

Pokud jde o hnojení, použijte v době vegetace hnojivo na zahradní květiny zhruba jednou za 2 – 3 týdny. V dubnu a v květnu vás obdaří nádhernými drobnými kvítky fialové barvy. ZA zmínku stojí, že květy violky vonné jsou jedlé, můžete je přidat do salátu, ozdobit moučník, nebo s připravit výborný fialkový sirup na domácí limonádu.

Tags : fialky v zahradějak pěstovat fialkyviolka vonná
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response