close
dum-na-prodej

Sen o dostupném bydlení se většině průměrně vydělávajících Čechů rozplývá jako pára nad hrncem. Stále více lidí si může o vlastní domácnosti nechat jen zdát, a s ohledem na aktuální tržní data to vypadá, že v budoucnu bude nových majitelů bytů a domů přibývat ještě pomaleji. Za metr čtvereční rodinného domu musí nyní zájemci zaplatit v průměru 46,5 tisíc korun, průměr v hlavním městě pak činí téměř 85 tisíc korun. V těsném závěsu za Prahou jsou však i další lokality, především Královéhradecký a Liberecký kraj.

Když se však na současný stav realitního trhu podíváme očima majitele nemovitosti, který si pohrává s myšlenkou na prodej, musíme konstatovat, že jde o příznivou situaci. Prodat dům je nyní možné za velmi výhodných podmínek. Ovšem za předpokladu dodržení určitých podmínek: nemovitost musíte dobře nacenit, připravit ji k prodeji a pohlídat si právní stránku.

Hodily by se vám peníze předem?

Tlačí vás čas a nemůžete si dovolit čekat, až se ve dveřích objeví ideální zájemce? Pak máte dvě možnosti, jak k penězům přijít ještě před prodejem. Tou první je prodej nemovitosti realitce (případně jiné společnosti, která se výkupem nemovitostí zabývá), v rámci kterého můžete získat třeba až 90 % z tržní ceny. Zřejmě nejvýhodnější podmínky výkupu momentálně nabízí pražská realitka MAXIMA.

Druhou možností je předplatba. Některé realitky (mj. i zmíněná MAXIMA) klientům nabízí 50-80 % tržní ceny předem. Výhodou je, že nemovitost zůstane ve vašem vlastnictví.

Jak stanovit optimální cenu?

S cenovkou je to jednoduché. Když ji podstřelíte, budete zájemce přehrabovat vidlemi – ale zbytečně proděláte. V opačném případě, tedy když cenu neadekvátně navýšíte, budete na kupce čekat jako na Godota. Chcete-li se oběma extrémům vyhnout, obraťte se na profesionálního odhadce a nechte si vypracovat odhad.

Odhad ceny nemovitosti na základě cenových map z katastru nemovitostí vám může vypracovat také realitní kancelář, a to zdarma a online.

Připravte dům k prodeji

Prodávat nemovitost tak, jak stojí a leží, nemusí být dobrý nápad. Pamatujte, že to, co dnes skutečně prodává, jsou atraktivní fotografie – a ty nepořídíte, pokud vaše nemovitost nevypadá k světu. Perfektního výsledku lze naštěstí docílit poměrně snadno. Nemusíte rekonstruovat – stačí vymalovat, přidat vhodné doplňky a možná i vyměnit některé kusy nábytku. Nemáte na to čas ani energii? Tak využijte tzv. home staging – službu, kterou nabízí realitky i specializované firmy. Vystylingovaný dům prodáte třeba i o 10-15 % dráž. A hlavně o poznání rychleji.

Zapojte zájemce do soutěže

Nabídková cena nemusí být finální. Když ji záměrně snížíte a zařídíte pro zájemce aukci, můžete ve finále utržit více, než kdyby se nemovitost dostala do nabídky za pevnou cenu. Aukce je moderní způsob prodeje a v rukách odborníka z realitky obvykle přináší ovoce. Ve výhodě jsou samozřejmě majitelé nemovitostí v atraktivních lokalitách.

Vyhněte se zbytečnému stresu

Jinak hladký průběh prodeje mohou zbytečně zabrzdit právní vady (např. věcné břemeno, exekuce, nesprávně vyměřený pozemek…), které kupujícímu znemožní financování úvěrem a nebo jiným způsobem oddálí dokončení transakce. Prověřte proto nemovitost v katastru ještě před tím, než ji dáte do nabídky. A vždy raději upřednostněte zájemce s hotovostí nebo předschváleným úvěrem. Vyhnete se díky tomu nepříjemné situaci, kdy prodej zhatí odmítnutí ze strany banky.  

Tip na závěr: Odhad ceny nemovitosti pro vás zdarma vypracuje MAXIMA REALITY.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Martin Novotný

The author Martin Novotný

Leave a Response