close

Možná si budete říkat, že v současném moderním světě jsou plastová okna jasným vítězem v souboji dvou rozličných materiálů. V posledních několika letech byla plastová okna obrovsky populární, jenomže na trhu se pomalu začínají znovu prosazovat okna dřevěná.

Jedná se pouze o výkřik trendu nebo jsou dřevěná okna skutečně o něco lepší, než jejich plastová konkurence?

Výhody plastových oken

Určitě jste si všimli, že jsou dnes plastová okna mnohem populárnější než ta dřevěná. Velmi pravděpodobně je to způsobeno nižší pořizovací cenou, protože PVC patří mezi relativně levné materiály.

Dalším faktorem masivní oblíbenosti plastových oken je možnost výběru z široké palety barevných variant a také stálost konkrétních odstínů. PVC totiž nemusíte pravidelně natírat, abyste udrželi okenice v původní barvě. Svou roli rozhodně hraje také životnost, neboť okna z plastu bez větších problémů vydrží i 50 let.

Výhody dřevěných oken

Jenomže do popředí se znovu dostávají i okna dřevěná, která ještě před pár lety vypadala jako naprosto odepsaná. Do tržního prostředí je však vrátila možnost jednoduchého zpracování dřeva do prakticky jakékoliv tvaru a pochopitelně šetrnost k životnímu prostředí. Kromě toho disponují dřevěná okna perfektními tepelně-izolačními vlastnostmi a také se pyšní vynikající životností. Možná se vám to bude zdát divné, nicméně dřevěná varianta vydrží v porovnání s plastovými klidně i 5krát déle.

Jaký je konečný verdikt?

Plastová i dřevěná okna mají své očividné výhody, a pochopitelně také nevýhody. Výsledné rozhodnutí závisí především na vás. Pokud je vám bližší ochrana životního prostředí a dlouhá životnost vyvážená o něco vyšší pořizovací cenou, pak jsou pro vás jednoznačnou volbou okna ze dřeva. Naopak jestliže preferujete nízké náklady a velké množství barevných odstínů, dejte si do domácnosti raději okna plastová.

Ať už si nakonec vyberete variantu plast nebo dřevo, v obou případech platí, že byste si měli vybrat kvalitního dodavatele, který své práci rozumí. Není totiž nic horšího, než pokud nová okna nebudou pasovat na své místo.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : důmokna
Michaela

The author Michaela

Leave a Response