close

Nejrůznější chemické prostředky z drogérií jsou možná účinné, ale zatěžují životní prostředí, nejsou vůbec ekologické, tedy většinou. A co je nejdůležitější, stojí poměrně dost peněz. Taky se může stát, že doma nebudete mít po ruce žádný čistič, ale narazíte na špínu nebo vodní kámen. Jak si můžete pomoci? Stačí se podívat do spíže. Určitě víte o tom, že ocet nebo jedlá soda jsou skvělými pomocníky, ale kyselina citronová jim šlape na paty. I tu jistě doma najdete. Jak ji můžete šikovně v domácnosti využít?

Problémy s vodním kamenem? Kyselina citronová je vyřeší hravě!

Problémy s tvrdou vodou řeší téměř každá domácnost, právě díky tvrdé vodě se ale často objevuje vodní kámen, který nejenže esteticky škodí naší koupelně, spárám a bateriím, ale může způsobovat značné problémy u spotřebičů. Vodní kámen škodí pračce, ale i myčce na nádobí nebo rychlovarné konvici či kávovaru. Potřebujete se vodního kamene zbavit? Sáhněte po kyselině citronové. Snadno tak vyčistíte třeba zanesenou pračku od vodního kamene. Pračku bychom měli čistit pravidelně, několikrát do roka, jinak se výrazně zkracuje její výkonnost ale i celková životnost.

Čištění pračky a myčky

A jak vyčistit pračku za pomoci kyseliny citronové? Je to velmi jednoduché, stačí do prázdného bubnu pračky nasypat několik polévkových lžic kyseliny citronové a potom pračku na prázdno pustit alespoň na 60 stupňů. Pokud tento proces budete pravidelně opakovat, problémy s pračkou vám rozhodně nehrozí. Podobně pak vyčistíte také myčku na nádobí. Jedno balení kyseliny citronové nasypte na dno zcela vyprázdněné myčky a spusťte mycí cyklus.

Čištění kávovaru

Vodní kámen ale škodí i kávovaru. Na vyčištění kávovaru postačí bohatě jedna polévková lžíce kyseliny citronové, kterou je nutné rozpustit v teplé vodě. Vodu potom vlijte do zásobníku kávovaru a naprázdno pusťte celý cyklus. Po dokončení je možné opakovat proces již ale bez kyseliny citronové, jednoduše jen proto, že by vám potom mohla vadit lehká pachuť v kávě. No a úplně stejně můžete vyčistit i rychlovarnou konvici.

Čištění koupelny

Potřebujete umýt koupelnu, máte zanesené obklady nebo se vodní kámen objevil na bateriích? Balení kyseliny citronové rozpusťte ve vodě a následně si roztok přelijte do nádoby s rozprašovačem. Rázem budete mít v rukou účinný čistič. Tím postříkejte všechno, co potřebujete vyčistit, vanu, sprchový kout, obklady nebo právě baterie a sprchu. Nechte roztok alespoň několik minut působit, čím déle, tím samozřejmě lépe. Pak už jen stačí všechno důkladně opláchnout, případně můžete houbičkou usazenou špínu setřít. Půjde to téměř samo a hladce.

Praní bílého prádla

Používáte aviváž nejen proto, aby vaše prádlo bylo voňavé, ale hlavně proto, aby bylo hezky měkké? Potřebujete bílé oblečení vybělit nebo jen chcete, aby bylo bílé co nejdéle? I na to můžete použít kyselinu citronovou. Opět je to velmi jednoduché.

Do litru vody přidejte asi 6 polévkových lžic kyseliny citronové, na jednu pračku vám postačí pak asi půl deci roztoku a máte skvělou přírodní aviváž na dlouhou dobu. Jestli si přejte prádlo i krásně provonět, můžete do roztoku ještě přidat pár kapek příjemně vonícího esenciálního olejíčku. Pozor však na to, že tato aviváž z kyseliny citronové je vhodná opravdu jen na bílé nebo světlé prádlo.

Skoncujte s ucpanými odpady

Ucpané odpady také potrápí čas od času každou domácnost. A jak si poradit s opravdu hodně zanesenými odpady? Pomůže směs kyseliny citronové a jedlé sody. Ve stejném poměru suroviny vsypte do odpadu a poté zalijte horkou vřící vodou. Odtok se krásně pročistí, můžete si na pomoc ale ještě vzít i gumový zvon, pokud je odpad ucpaný opravdu hodně.

Kyselina citronová má sílu a v domácnosti se nikdy neztratí.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : čištěnídomácnostikyselina citronováúklid

The author Michaela

Leave a Response