close

Diskuze o tom, jestli je lepší mýt nádobí ručně nebo si pořídit myčku asi nikdy neskončí. Každá varianta má své příznivce a k obhajobě používá různé argumenty. Například, že myčka ušetří hodně vody, kterou mytím v dřezu plýtváte. Opravdu je myčka tak úsporná?

Zkrácené programy nemusí být úsporné

Nevěřte tomu, že zkrácené programy jsou úspornější. Lidé se často domnívají, že když program běží kratší dobu, spotřebuje méně energie. Bohužel to tak nebývá, nejen že vám neuspoří energii, ale často spotřebuje i mnohem více vody. Kratší čas je kompenzován právě vyšší  teplotou a množstvím vody.

Samozřejmě existují i speciální ECO programy, které  pracují se spotřebou vody a energie mnohem efektivněji. Pokud takové programy používáte, počítejte s tím, že se ve vaší myčce bude více usazovat tuk. Bude tedy nutné ji častěji čistit. Výrobci doporučují, abyste tyto programy střídali s těmi klasickými právě kvůli nežádoucím usazeninám.

Nepředmývejte – neušetříte

Oplachování nádobí před mytím myčky je naprosto zbytečné a nehospodárné. Ještě větší chybou pak je předmývání v teplé vodě. Jde o největší podíl zbytečně spotřebované energie a vody v souvislosti s mytím nádobí. Výrobci myček uvádí, že nádobí se před mytím oplachovat nemusí, zejména u moderních typů. Zbytky jídla stačí z nádobí  mechanicky odstranit stěrkou. Pokud vlastníte starší myčku a víte, že neopláchnuté nádobí nezvládne, rozhodně používejte na oplach studenou vodu.

Jak skládáte nádobí?

Jak to souvisí se spotřebou? Důvodem špatně umytého nádobí není to, že jste ho neopláchli, ale fakt, že bylo v myčce špatně poskládané. Všechno nádobí musí být dostupné pro trysky,. mezi jednotlivými kusy nádobí nechte dostatek prostoru. Špinavější a odolnější kusy se ukládajído spodního koše,  křehčí pak do horního. Hluboké nádobí dávejte vždy dnem vzhůru, aby se v něm nedržela voda. Zároveň dodržujte pravidlo, že větší kusy nádobí se umisťují na stranu. je to kvůli lepší cirkulaci vody.

Tags : jak ušetřit s myškoumyčka nádobí

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response