close

Magnolie (český název je šácholan) jsou stromy s nádhernými květy, které na jaře zdobí spoustu zahrad a parků. Tyto dřeviny pocházejí z Asie a Severní Ameriky, ale u nás už nadobro zdomácněly.

Když jim dopřejete dostatek prostoru, odmění vás rozložitou korunou s opravdu velkými vejčitými listy a impozantními pevnými květy s 6 – 18 okvětními lístky v barvách od bílé, nažloutlé, přes narůžovělou až k sytě purpurové.

Kde pěstovat magnolie

Pro magnolii najděte slunné místo, pokud možno zastíněné od jihu, kde není velký průvan. Čím méně má světla, tím méně kvete, proto do stínu vůbec nepatří. Krajním řešením je polostín, ale nejlépe jí je skutečně na sluníčku.

Půdu potřebuje magnolie neboli šácholan mírně kyselou a ne příliš vlhkou, propustnou. Myslete na to, že jí vadí i vlhká jílovitá půda, ale také to, když zemina rychle vysychá. Nevhodná je půda kamenitá a vápenitá, tam hrozí chloróza (Jestliže se na jaře objeví na magnolii žloutnutí listů, přihnojte ji organickými sloučeninami železa. Hnojivo se aplikuje postřikem na listy).

Péče o magnolie

Místo je nutné vybrat magnolii na první pokus, protože přesazování extrémně nesnáší. Proto si pečlivě promyslete, kde vám  budou dělat největší radost nádherné květy i rozložitá koruna, která v létě dopřeje dostatek stínu. 

Místo by mělo splňovat základní pravidlo, že nadzemní část se má těšit ze slunce a kořeny mají být stíněné. Toho, aby se rychle nevysušovala zemina kolem stromu, docílíte, když prostor pod stromem vysázíte například nízkými půdopokryvnými trvalkami. 

Jestliže se na jaře objeví na magnolii žloutnutí listů, přihnojte ji organickými sloučeninami železa. Hnojivo se aplikuje postřikem na listy.

Na podzim nahrňte k mladým rostlinám kompost a listí, zároveň je dobré u mladých rostlin a menších keřů před příchodem mrazů zakrýt květy netkanou textilií. U starších rostlin to již není třeba, zdravé stromy přezimují celkem úspěšně. Proti chorobám a škůdcům jsou magnolie odolné.

Tags : magnoliepěstování magnoliešácholan
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response