close
kašmír

Hřejivý, příjemný a jemný kašmír vyžaduje opatrné zacházení. Jen tak si zachová všechny své vlastnosti a vydrží vám v perfektním stavu mnoho let. Jak se o něj správně starat?

Informace o kašmíru

Kašmír se získává ze srsti kašmírských koz již více než 2 000 let a jedná se o jednu z nejluxusnějších přírodních textilií. Tomu samozřejmě odpovídá i jeho cena. Svetry a další kusy oděvy z kašmíru jsou jemné, měkké na omak a příjemné na nošení. Při správné péči si kašmírový oděv dlouho udrží svůj tvar i barvy a skutečně vám vydrží několik let.

Jak často prát kašmír?

Jak často perete své kašmírové svetry a další kašmírové oděvy? V případě kašmírových oděvů se držte pravidla, že méně je někdy více. Skutečně úplně stačí, když je vyperete jednou, maximálně dvakrát za sezonu. Nejlepší bude, když svůj kašmírový svetr vyperete v půlce sezony a pak na jejím konci, těsně předtím než ho uložíte do skříně.

Jak prát kašmírové oděvy?

Při praní kašmírových věcí máte dvě možnosti:

 • praní v ruce
 • praní v pračce

Pojďme si k oběma něco málo říct.

Praní v ruce

Než se do praní kašmírových oděvů pustíte, obraťte je naruby. Zároveň si hlídejte, že spolu perete vždy stejné barvy.

 • Následně si připravte speciální prací prostředek, ideálně určený přímo na kašmír.
 • Do umyvadla napusťte studenou vodu a nalijte do ni prací prostředek podle pokynů výrobce.
 • Poté do umyvadla opatrně vložte kašmírový oděv a zcela ho ponořte.
 • Takto ho nechte máčet po dobu 30 minut.
 • Po půl hodině vypusťte umyvadlo, oděv opatrně vyjměte a pod tekoucí vodou z něj pečlivě vymyjte zbytky pracího prostředku.

Praní v pračce

Je pro vás pohodlnější variantou vhození kašmírového oděvu do pračky? Opět k tomu budete potřebovat speciální prací prostředek na kašmír nebo alespoň na jemné oděvy. Oblečení před praním obraťte naruby a vložte do síťovaného sáčku.

 • Při volbě vhodného pracího programu myslete na to, že kašmír nesmí přijít do kontaktu s teplou vodou a vyhněte se také odstředění.
 • Po ukončení pracího programu oděvy z bubnu co nejdříve vyndejte a dejte je usušit.

Jak sušit kašmírové oděvy?

Ani sušení kašmírových oděvů není dobré brát na lehkou váhu. Rozhodně nepatří do sušičky a nesvědčí jim ani ruční sušení. V obou případech by totiž mohlo dojít k poškození vláken a oděv by tak ztratil svůj tvar. Jak tedy správně usušit kašmír?

 1. Začněte tím, že z oděvu odstraníte veškerou přebytečnou vodu. Svetr sbalte opatrně do klubíčka a zmáčkněte.
 2. Jakmile bude sušší, opět ho rozložte a vytvarujte do jeho původního tvaru a velikosti. Nejste-li si jistí rozměry, můžete si před praním oděv změřit, míry si napsat na papír a při sušení je použít k formování do přesného tvaru.
 3. Má oděv svůj původní rozměr i tvar? Výborně! Nyní budete potřebovat dva suché ručníky. Jeden vám poslouží jako podložka, druhý srolujete do svetru a vytvoříte váleček.
 4. Jakmile ručník pojme přebytečnou vodu, položte oděv na suchý ručník a nechte ho volně uschnout.

Jak správně skladovat kašmír?

Ani po usušení ale nemáte hotovo. Aby vám kašmírový oděv skutečně vydržel v původním tvaru co nejdéle, musíte ho také správně skladovat. Nepoužívejte ramínka, ale oděvy složte a uložte do bavlněných tašek, které odradí moly. Abyste ochranu proti molům zvýšili, dejte do blízkosti kašmírových oděvů do šuplíku také snítku sušené levandule nebo sušenou pomerančovou kůru.

Užívejte si měkkost a jemnost kašmírových oděvů a dopřávejte jim tu správnou péči. Protože se jedná o poměrně drahé kousky, které jsou hřejivé a příjemné na nošení, vaši péči si rozhodně zaslouží.

Zdroj textu: www.realsimple.com, www.comfortworld.co.uk

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : kašmír

The author Michaela

Leave a Response