close
Portrait,Of,Unrecognizable,Bearded,Male,Leaning,On,Table,With,Wrenches

Vybavení vaší dílny by se mělo vždy odvíjet od požadavků, které máte na typ prací, které v ní budete realizovat a kvalitu jejích výsledků. K tomu je třeba dodat, že vybavení by mělo být maximálně kvalitní, odolné a v neposlední řadě bezpečné. Dílna by měla zkrátka odpovídat skutečným potřebám vaší práce.

Maximální využití místa

Vždy je dobré se zamyslet nad prostorem, který máte k vybavování dílny skutečně k dispozici. Místo, které se rozprostírá kolem vaší pracovní desky, je velmi důležité pro to, aby byla vaše práce u ponku efektivní, příjemná a především bezpečná.

Velké dílny a garáže

Při vybavování díly nářadím a dalším vybavením bude záležet na tom, jaké práci se hodláte věnovat. Speciální kategorii tvoří dílny a garáže určené pro aktivity spojené s auty. Fandové a nadšenci do aut budou kromě klasického vybavení potřebovat i vybavení poměrně specifické, např. zvedáky.

Zvedáky se obecně dělí na dva základní typy. Prvním z nich jsou zvedáky sloupové. Ty jsou ale vhodné spíše do profi servisů a pneuservisů. Jsou totiž poměrně prostorově náročné a nemobilní. Pro garáže a dílny amatérských automobilových nadšenců jsou lepší nůžkové zvedáky. I ony zastanou hodně práce, ale jsou přitom menší a lze je přemisťovat, takže je využijete jen tehdy, pokud to bude opravdu třeba. 

Zaostřeno na pracovní desku

Při zařizování dílny je třeba se poohlížet po pevné a stabilní pracovní ploše, tu může poskytnout jak dřevěný stůl, tak speciální pracovní stanice. Nosnost pracovní desky by ale měla být vždy co nejvyšší a nabízí se i možnost ukotvení pracovní desky do podlahy. Vzhledem k zátěži, kterou bude pracovní stůl podstupovat je vhodné, aby i jeho povrch byl dostatečně odolný.

Důležitá bude i na výška pracovního stolu. V dílně u práce většinou stojíme, podle toho je třeba volit výšku pracovní desky (v ideálním případě bude přímo nastavitelná). Pokud ale provádíte svoji pracovní činnost spíše v sedě, nesmí chybět pohodlná dílenská židle s opěrkou a pohyblivým pístem pro nastavení konkrétní výšky.

Skladujte nářadí tak, ať jej máte vždy po ruce

Nářadí, materiál i součástky musí být vždy na dosah ruky. Nářadí je vždy dobré mít na dosah ruky. V pracovním stole by proto neměly chybět zásuvky na drobný materiál jako jsou různé hřebíčky, spony, matičky apod. Jednotlivé šuplíky si nezapomeňte popsat, tato zdánlivá maličkost vám poté může ušetřit mnoho času.

Na stěny můžete pro lepší přehled zavěsit také závěsné panely na nářadí. Díky nim získáte větší přehled o tom, co se ve vaší dílně právě nachází. Přehledné a dobře uspořádané police, šuplíky i regály vás navíc navedou i ke výšení standardů bezpečnosti práce, na které koneckonců záleží během práce v dílně ze všeho nejvíc.

Zdroj obrázku: Pressmaster / Shutterstock.com

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response