close

Letní déšť vám sice zalije zahrádku, ale co s zbylou vodou zachycenou v nádržce pod okapem? Srážková voda má vícero využití, nejen na zahradě. Ve světě nabývá své důležitosti, jelikož se jedná o cenný přírodní zdroj, který dokáže šetřit finance vaší domácnosti.

Právě v domácnosti je několik využití, kdy můžeme vyměnit pitnou vodu za tu dešťovou. Pokud tedy máte možnost nachytat si dešťovku, tak to určitě udělejte. V následujících řádcích se dozvíte jak s ní můžete naložit a třeba i ušetřit nějakou tu kačku.

Na zahradě

Snad každý, kdo něco pěstuje na zahrádce, ať už doma nebo na chalupě, využívá dešťovou vodu na zalévání. Všichni jistě dobře víte, že neobsahuje chlor, ale věděli jste, že je celkově chudá na soli a tak rostlinám prospívá mnohem lépe, než voda upravovaná? Proto neváhejte a zalijte si s ní i pokojové květiny. Samy brzy poznají rozdíl a začnou vám prospívat mnohem více.

Dešťovou vodou si můžete také umýt své auto. Je neuvěřitelné kolik vody se při tom vypotřebuje. Tak proč trošku neušetřit a nepoužít dešťovou vodu.

Můžete v mytí pokračovat a využít vodu z okapů na jakékoliv čištění na dvoře, ať už půjde o zahradní nábytek, nářadí nebo různé povrchy. Dešťová voda vám zaručeně poslouží jak má.

Využití dešťové vody v domácnosti

Už jste někdy počítali kolik utratíte za splachování pitnou vodou? Obvykle to může vyšplhat až na třetinu celkové spotřeby. Někteří tak už začali situaci řešit tím, že si v domě přidělávají druhý rozvod vody, právě na dešťovou vodu. Při dostatečné zásobě se dešťová voda může využít na splachování toalet.

Oceníte jí i při praní prádla, na které také nepotřebujete kvalitu pitné vody. Jelikož srážková voda neobsahuje chlor a není tvrdá, prací prostředek se v ní rozpustí rychleji, důkladněji a víc napění. Díky tomu ušetříte i prací prostředek, nebudete ho muset přidávat do praní tolik. Kromě úspory vody se tak na životním prostředí promítne i menší zátěž tenzidy z pracích prášků.

Náš tip: Jestliže neplánujete nové rozvody, můžete splachovat pomocí kbelíku třeba jen na chalupě. Stejně tak můžete použít zachycenou srážkovou vodu na vytírání podlahy.

Tags : dešťová vodadešťovkasrážková vodavyužití dešťové vodyvyužití srážkové vody
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response