close
obrázek_2023-06-13_155320677

Dešťová voda je vzácný přírodní zdroj, kterým naše planeta disponuje. Vzhledem k tomu, že dešťová voda patří mezi obnovitelné zdroje přírody, je zdarma a zcela přírodní, stále si mnoho z nás neuvědomuje, že právě tento přírodní dar můžeme využít k nejrůznějším účelům.

Díky dešťovce můžete ročně ušetřit spoustu peněz, nehledě na to, že její využití ocení také rostliny, pro které je mnohem vhodnější než voda pitná. Pojďme se společně podívat na to, jak dešťovou vodu využít co nejvíce.

Sběr dešťové vody

Prvním krokem k využití dešťové vody je její sběr. K tomuto účelu lze využít nejrůznější pomocné metody:

  • Střešní sběrače: Principem střešních sběračů dešťovky je její odvod do nádrže jednoduchou instalací. Existují nejrůznější druhy sběračů, ideální jsou přímo s filtrem, který zachytává veškeré nečistoty, čímž se dešťová voda stává kvalitnější.
  • Nádrže na dešťovou vodu: Výhody dešťové vody znali už naši prarodiče, proto na zahradách umisťovaly nejrůznější nádrže, které dešťovou vodu zachycovaly. I dnes je tento způsob shromažďování dešťovky oblíbený, nehledě na to, že na trhu můžete najít nejrůznější designy nádrží.
  • Retenční nádrže: Retenční nádrž nebo také velký zásobník na vodu se umístí do země, kde sbírá vodu z okapů a střech.

Úprava a čištění dešťové vody

V závislosti na použití můžete dešťovou vodu také očistit a upravit.

  • Filtrace: Filtrací zbavíte dešťovou vodu nečistot jako je spadané listí, prach nebo jiné nečistoty, které se dostanou do nádrže ze střechy. Filtrační systémy zajistí, že voda je čistá a vhodná k dalšímu použití.
  • Čištění: V případě potřeby lze provést další úpravy, jako je odstranění bakterií a mikroorganismů pomocí dezinfekčních prostředků nebo ultrazvukového ošetření.

Využití dešťové vody

Jakmile dešťovou vodu upravíte, můžete ji použít různými způsoby.

Zalévání zahrady

Zalévat zahradu vodou z vodovodu je v dnešní době velmi nákladné a neekologické. Dešťová voda je ideální pro zavlažování zahrady, květinových záhonů a zeleně obecně. Její přirozené složení bez chemikálií, které jsou často obsaženy v pitné vodě, rostlinám jenom prospívá.

Mytí vozidel

Dešťovou vodou si také můžete umýt své auto a ušetřit spoustu peněz, které byste dali za návštěvu myčky na auta nebo za spotřebu pitné vody. Dnes už mnoho mycích prostředků a vosků je navrženo tak, aby byly šetrné k životnímu prostředí, což přispívá k udržitelnosti životního prostředí.

Splachování toalet

Dešťovou vodou můžete také splachovat záchod. Dnes je tento trend a způsob využití dešťové vody velmi oblíbený, protože za rok ušetříte nemalé peníze. Tento efektivní způsob využívá stále více lidí, kteří se snaží snížit spotřebu pitné vody v domácnosti.

Praní prádla

Věděli jste, že dešťovou vodu můžete použít také k praní prádla? Moderní pračky často umožňují připojení k alternativním zdrojům vody, čímž tak ušetříte velké množství pitné vody.

Úklid kolem domu

Proč plýtvat pitnou vodou i při úklidu? Využijte dešťovou vodu na sto procent, zejména při úklidových pracích kolem domu jako je třeba čištění terasy, chodníku, příjezdové cesty wapkou.

Systémy pro využívání dešťové vody

Pro efektivní využití dešťové vody existují různé systémy, jsou to například:

Jednoduché systémy

Jednoduché systémy zahrnují sběrné nádrže na dešťovou vodu, které jsou připojeny k rýně, čímž dešťová voda snadno spadá do nádrže.

Systémy s filtrací

Pokročilejší systémy jsou vybaveny filtračními jednotkami, které odstraňují nečistoty a zlepšují kvalitu dešťové vody. Tyto systémy jsou ideální pro využití ve velkých domech, školách, kancelářích a dalších veřejných budovách.

Systémy s recirkulací

Některé systémy dokonce umožňují recirkulaci dešťové vody, což znamená její opakované využití pro různé účely. Například voda použitá k mytí auta může být dále recyklována pro splachování toalet.
A jak to máte vy s dešťovou vodou? Využíváte tento cenný dar přírody?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : dešťová vodaúsporyvodazalévání

The author Michaela

Leave a Response