close

Už na vládní úrovni se dnes zvažují možnosti, jak mezi lidmi podpořit myšlenku záchytu dešťové vody. Reagují tak na velké sucho, které nás zasáhlo v minulých letech.

Ještě v poměrně nedávné minulosti bylo běžnou praxí, že si zahrádkáři stavěli pod okap barely, sudy a jiné nádoby, do kterých dešťová voda stékala. Sloužila k zalévání, mytí a dalšímu využití.

shutterstock_314995418

Jak si nasbírat dešťovou vodu

Možnosti, jak shromáždit srážkovou vodu jsou dvě: do nádob nad zemí a do podzemní jímky. Zatímco vodu zachycenou do nádob pod okapem můžeme používat jen na zalévání, voda v jímce pod zemí má více využití. Pokud je zásobník v zemí při nízké teplotě a ve tmě, voda se nekazí ani nezamrzne. Absence světla zabraňuje množení nežádoucích řas a bakterií, takže vodu můžeme použít na splachování, úklid i na praní.

Jak čistit dešťovou vodu

Jestli chcete dešťovou vodu používat jen venku, na zahradě, není žádné speciální čištění nutné. Pokud jí chceme nahradit část užitkové vody, je potřebné, aby prošla filtrací a sedimentací.

Filtrace

Můžeme použít podokapový filtrační hrnec, který se zapouští do země pod každý okapový svod. Voda prochází přes vrstvu kameniva a sítko, dál se pak užívá k zavlažování nebo k doplnění zahradních jezírek.

Košíčkové filtry se používají tam, kde odvádíme vodu do nádrže. U těcho filtrů je 100 % vody možno dále využít všemi způsoby.

Je-li přepad jímek napojen na veřejnou kanalizaci, je možné použít samočistící filtrační vložky. Fungují na principu tělesa z filtračního materiálu, kterým protéká znečištěná voda. Výtěžnost přefiltrované vody je cca 90 – 95% podle typu filrační vložky.

Filtry se zpětným proplachem zajišťují nepřetržitou dodávku filtrované vody i během procesu čištění filtru. Umísťují se na výtlačné vedení za čerpadlo a díky 0,1 mm hustotě síta je možné vodu použít i na WC a na praní

Sedimentace

Buď probíhá v samotné  nádrži na dešťovou vodu, nebo v nádrži usazovací umístěné před ní.

Zachytáváním a dalším využitím dešťové vody snížíte spotřebu užitkové až na polovinu. Výhodou dešťovky je navíc fakt, že je měkká, nemusíte se tedy potýkat s vodním kamenem.

Tags : dešťová vodajak čistit dešťovou vodujak využít dešťovou vodu
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response