close

Každý zahrádkář vám potvrdí, že není krásnější chvíle, než když po dlouhé zimě rozkvetou na zahradě první jarní květiny. Proto na ně myslí a na podzim, před příchodem prvních mrazíků, sázejí cibulky do země. A samozřejmě myslí i na to, aby měli na své zahrádce nějakou tu jarní trvalku, aby jim dělala radost svými kvítky.

Jarních květin je kupodivu poměrně dost, takže záleží hlavně na vašem výběru a také na tom, čemu se ve vaší zahrádce daří a co vám příliš neroste. A z jakých rostlin, které kvetou hned zjara, si můžete vybírat?

Jarní cibuloviny kvetou opravdu brzy

Často ještě na koláčích posledního sněhu vykvétají úchvatné fialové a žluté krokusy. Jsou to ti nenetrpělivější poslové jara. Hned za nimi vylézají další cibuloviny, jako jsou tulipány, hyacinty a narcisy ve všech barvách a tvarech. Pokud chcete něco výjimečného a neokoukaného, zkuste puškinii neboli ruskou sněženku. Její bělostné květy s modravým nádechem jsou velmi elegantní a nádherně doplní pestrobarevné druhy tulipánů a hyacintů. Většina jarních cibulovin je nenáročná na pěstování, jen je nutné jejich cibulky dát včas do země. V našich klimatických podmínkách je to někdy koncem října.

Trvalky, které kvetou na jaře

Asi nejznámější jarní trvalkou v našich zahradách je prvosenka. Prvosenky neboli petrklíče vykvétají už od března a díky nižšímu vzrůstu se hodí do skalek. Množství barevných variant tvoří nádherou ozdobu nejen ve skalkách, ale také jako obruba nakvétajících záhonů. Prvosenky navíc mohou v průběhu léta znovu vykvést.

Dalšími jarními nedočkavci mezi trvalkami jsou čemeřice, koniklece, kamzičníky a na vlhčích místech upolíny a blatouchy. Také příbuzný blatouchů, talovín zimní, vykvétá hned zjara a láká na zahradu včelky a další opylovače. Od března vykvétají také některé druhy anemonek, konkrétně naše oblíbené sasanky hajní a vábné. 

Tags : jarní cibulovinyjarní trvalkyprvní jarní květiny na zahradě
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response