close

Náklady na vytápění představují největší částku ve výdajích za bydlení, a to bez ohledu na to, jestli bydlíte ve svém nebo pronajatém bytě či domě. Jakýkoliv tip na snížení těchto nákladů, které zároveň zachová přiměřený tepelný komfort v objektu, je proto velmi vítaný a ceněný.

Snížit náklady na vytápění se dá různými způsoby. Můžete snížit teplotu v interiéru, na níž budete vytápět, vybrat levnější způsob vytápění za cenu vašeho času a pohodlí (fosilní paliva a podobně, při nichž máte práci se zajištěním topiva a s následným čištěním topeniště i okolí). Nebo budete vytápět efektivně. Co zlepší efektivitu vytápění a ušetří peníze?

1. Zateplení objektu

Kvalitní zateplení domu má v úspoře za topení ten nejvýraznější efekt. Výměna oken a zateplení fasády i střechy výrazně přispívá ke snížení tepelných ztrát domu. Kvalitním zateplením snížíte tepelnou ztrátu až o 80 %, i při vyšších počátečních nákladech je návratnost poměrně rychlá.

2. Nepřetápějte

Je zbytečné topit všude stejně, každá místnost má svoji optimální teplotu podle toho, čemu je určena. Zatímco v koupelně je rozumné mít teplotu kolem 24 °C, v obýváku stačí 20 – 22 °C a v ložnici stačí jen 16 – 18 °C. Každý stupeň navíc je zbytečný náklad. Říká se, že nejlepší úsporou za vytápění je teplý svetr. No, něco na tom je.

3. Regulujte

Jestliže si vytápění v jednotlivých místnostech regulujete termostatem a regulačními hlavicemi na radiátorech, jste v úspoře tepla rozhodně úspěšnější. Využít můžete i aplikaci chytré domácnosti, která se postará o konstantní teploty bez výkyvů.

4. Větrejte správně

Ještě velká řada domácností topí “pánu bohu do oken”. Dlouhé větrání pootevřeným oknem nevede k výměně vzduchu, ale k jeho ochlazení. Správné větrání je krátkodobé a intenzivní (otevřeným oknem dokořán) po dobu několika minut. Tak nestihnou vychladnout zdi a topná tělesa nemusí zvýšit výkon na ohřátí interiéru.

Tags : efektivní vytápěnísnížení nákladů na vytápění

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response