close

Během vaření vzniká velká řada exhalací. Ty dokážou znepříjemnit jednak pobyt v místnosti, ale také v navazujících prostorách. Mastná pára lehce ulpí na stěnách i různém zařízení. Tento problém pomohou odstranit vhodně zvolené digestoře. Ty rozeznáváme recirkulační, štěrbinové, zabudované a klasické odtahové, které filtrují nasátý vzduch a odvádějí ven z budovy.shutterstock_177827105

K montáži odtahové digestoře, je nutné napojení na komín či odtahové vedení, které je umístěno ve ventilační šachtě. Jestliže nemáme tuto možnost napojení, nabízí se použití digestoře recirkulační. Ta nasaje vzduch, přefiltruje a opět vpustí zpět do místnosti. Digestoře mimo své praktické stránky působí mnohdy i jako originální dekorace. Před nákupem vhodné digestoře se zaměříme na kvalitní filtr, výkon a osvětlení. Rovněž musíme vycházet z velikosti místnosti. Zda jde pouze o kuchyň nebo propojení s jídelnou či obývákem.

Digestoř zabudovaná

Když nebudeme přihlížet na technické parametry, je možné rozdělit digestoře ještě podle konstrukčního zpracování. Digestoře mohou být zavěšené volně nad sporákem, jako součást kuchyňské sestavy. Tyto také nazýváme komínkové digestoře. V případě, že je sporák umístěn zvlášť na ostrůvku, bude zavěšená digestoř zpřístupněna ze všech stran. Tyto se pak nabízejí, jako ostrůvková digestoř.

Digestoř odtahová

Z pohledu provozních nákladů, představují odtahové digestoře nejlevnější variantu, která odvede páru i pachy z interiéru. Údržba není náročná a patří sem pouze pravidelné čištění filtru, který zachycuje mastnotu a hrubé nečistoty.

Digestoř recirkulační

Tato varianta obsahuje aktivní uhlíkový filtr, jenž nasává pachové složky a páry. Vydrží zhruba šest měsíců. Nadstandardní recirkulační digestoře disponují indikátorem, který vás sám a včas upozorní, že nastala doba výměny. Účinnost je u tohoto typu digestoře srovnatelná s odtahovou, ale provoz je mnohem nákladnější.

Digestoř štěrbinová

Štěrbinové odsavače nejsou tvořeny z vnější části kovovou mřížkou, ale vzduch s kuchyňskými výpary nasávají štěrbiny mezi panely, které vytvářejí nasávací plochu. Díky tomu, že má hladký povrch, vylepší vzhled digestoře. Panely bývají výklopné, a tudíž umožňují provádět běžnou údržbu tukových filtrů, které jsou hned za nimi umístěny.

Tags : digestořkuchyňské vybaveníodsavače par

The author Gabriela Kortova

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Leave a Response