close

Letní měsíce jsou na malování bytu ideálním obdobím. Venku je teplo, takže můžeme větrat ve dne i v noci. Tím urychlíme proces schnutí, a to nejen samotné barvy, ale i případné stěrky nebo sádry při vyplňování děr na zdi. Často se nakonec, přes veškeré plánování, odsune malování stěn na neurčito, protože se nám prostě do tak náročné práce nechce.

Když si ale celý proces naplánujete pěkně krok po kroku, včetně časové dotace, abyste nepracovali ve stresu, zjistíte nakonec, že to tak hrozné není. Někdy právě chaos a přebíhání od jedné činnosti ke druhé celé malování komplikuje.

Malování stěn v 5 krocích

  1. Vyberte si barvy. Zajděte si do specializované prodejny a požádejte o vzorník barev. Zkuste kombinovat i více barev, například jednu zeď vymalovat odlišnou barvou. Můžete také zkusit online vizualizér, výsledná barva ale může být o něco odlišná.
  2. Připravte si vhodné nástroje. Někdo maluje zásadně štětkou, jiný jedině válečkem. Váleček se doporučuje u nezkušených malířů, protože nezanechává šmouhy. Dobré je mít k němu i teleskopickou tyč, tím odpadne lezení na štaflích. Dál budete potřebovat štětec na rohy, malířskou pásku, nůžky a pár hadrů.
  3. Kupte správné množství barvy. Vraťte se do speciálky a nechte si poradit, jestli potřebujete jeden či dva nátěry a také vydatnost barvy. Vypočítané (nebo odhadnuté) množství raději ještě trochu zvyšte a pak si ho nechte namíchat ve správném množství.
  4. Připravte místnost a stěny. Vždycky je lepší malovat v prázdném pokoji, jestli to ale tak úplně nejde, přehoďte přes nábytek igelitovou folii nebo staré povlečení, potahy a podobně. Stěny s větším nánosem předchozích barev je potřeba oškrábat, případně i natáhnout novou stěrku. Vezměte si roli malířské pásky a pevně ji aplikujte na okna, lišty a rámy dveří.

5. Malujte systematicky. Začněte nejprve stropem, pak postupujte štětcem na hranách a okrajích stěn. Pak naneste první vrstvu. Barvu nanášejte dlouhými tahy ve tvaru písmene W a dávejte pozor, že nic nevynecháváte. Barvy se aplikují od světlých k tmavým – ty si nehte na závěr. Jestliže přetáhnete světlou barvou, nevadí, tmavá ji hravě překryje. Obráceně by to byl poměrně velký problém. Po zaschnutí první vrstvy naneste druhou.

Tags : jak vymalovat bytmalování bytumalování stěn
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response