close
Spolupráce

Na výměnu starého kotle je nejvyšší čas. Díky alternativám ušetříte

tepelne-cerpadlo

Snaha o “zelenější” řešení a ochranu přírody i klimatu se pomalu, ale jistě propisuje i do připravované legislativy. Jednou z chystaných změn, která se významně dotkne řady domácností, je také nutnost výměny starých plynových kotlů. Brzy bude uzákoněna povinnost vyměnit tyto kotle za modernější a ekologičtější řešení, mezi která patří například tepelná čerpadla. Přechod na nový typ vytápění se dle odhadů bude týkat tisíců domácností, a proto není radno čekat, až na vás bude tlačit zákonný termín, ale je lepší začít s řešením této situace hned. Vyhnete se stresu, tlaku a také možnému zvyšování cen alternativních řešení.

Snaha o “zelenější” řešení a ochranu přírody i klimatu se pomalu, ale jistě propisuje i do připravované legislativy. Jednou z chystaných změn, která se významně dotkne řady domácností, je také nutnost výměny starých plynových kotlů. Brzy bude uzákoněna povinnost vyměnit tyto kotle za modernější a ekologičtější řešení, mezi která patří například tepelná čerpadla. Přechod na nový typ vytápění se dle odhadů bude týkat tisíců domácností, a proto není radno čekat, až na vás bude tlačit zákonný termín, ale je lepší začít s řešením této situace hned. Vyhnete se stresu, tlaku a také možnému zvyšování cen alternativních řešení.

Proč je starý kotel lepší vyměnit?

Mnoho lidí jistě tato změna nepříjemně zaskočí, ale než se pustíme do nadávání na nepopulární ekologická řešení, je potřeba si připomenout, proč vlastně dává smysl přejít na ekologičtější možnost vytápění. Klasické kotle nutně produkují emise, které výrazně poškozují životní prostředí. Naše planeta však dlouhodobě bojuje s následky využívání fosilních paliv a je nezbytné přijmout potřebná opatření. Navíc je dokázané, že většina alternativních řešení v dlouhodobém horizontu přináší i významnou úsporu v rodinném rozpočtu a lepší tepelnou efektivitu.

Tepelné čerpadlo jako ideální alternativa

Právě tepelné čerpadlo je ideální volbou, která přináší celou řadu výhod. Jedná se zejména o velmi nízké provozní náklady, bezpečný a bezobslužný provoz nebo velmi snadnou instalaci i následnou údržbu. Je sice pravdou, že počáteční investice do tepelného čerpadla je vyšší, návratnost je však typicky v řádech jednotek let. Tepelné čerpadlo má v porovnání s kotlem daleko vyšší účinnost a ušetří vám až dvě třetiny nákladů. Tepelné čerpadlo se hodí i do dřevostavby a snadno se dá kombinovat i s jinými zdroji energie, například s fotovoltaikou.

Dotace proces usnadní

Velkou výhodou je, že počáteční náklady můžete výrazně snížit využitím dotací. Je zde hned několik vhodných dotačních programů, do kterých se můžete zapojit, kdy mezi nejznámější patří například Nová zelená úsporám či Kotlíkové dotace. Obvykle vám s vyřízením pomohou dodavatelé tepelných čerpadel a dobrou zprávou jistě je, že v mnoha případech dotace pohodlně pokryje většinu nákladů.

Nečekejte tedy na legislativní změny, ale začněte se na změnu připravovat sami, a to co nejdříve. Budete mít oproti ostatním náskok, a navíc začnete úsporněji topit dříve než jiní. Nečekejte tedy a zjistěte si o možnostech alternativního vytápění více.

Zdroj náhledové fotografie: pixabay.com

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response