close
tulipán

Neodolali jste a přinesli jste si domů řezané tulipány do vázy? Aby vám dlouho vydržely, dodržujte následující doporučení a vyhněte se hrubým chybám, kterými byste zkrátili dobu jejich životnosti.

Podle čeho tulipány vybírat

Základem úspěchu je výběr těch správných tulipánů v obchodě. Aby vám vydržely co nejdéle, vybírejte si takové, které ještě nevykvetly. Pozornost upřete také na to, aby nebyly nijak poškozené a vypadaly svěže a čerstvě. Listy a stonky musí být zelené a květy musí být vzpřímené a pevné.

Po návratu domů tulipány potřebují vodu

Tulipány milují vodu, a proto z obchodu spěchejte domů a tulipány co nejrychleji ponořte do vázy se studenou vodou. Než je tam ovšem ledabyle vložíte, každý stonek zkraťte nožem či nůžkami pod úhlem 45 °. Toto zkrácení a zešikmení je pro tulipány prospěšné, protože jim tím poskytnete větší plochu, kterou mohou přijímat vodu. Důležité je vybrat tulipánům vhodnou vázu. Jednou z jejich typických vlastností je totiž to, že kopírují tvar vázy. Krásně vzpřímené tulipány si zajistíte tím, že je vložíte do vysoké rovné vázy.

Kam umístit vázu s tulipány?

Kde se bude tulipánům líbit? Rozhodně tam, kde je chlad. Tulipány jsou někdy označovány jako poslové jara a zima jim nijak nevadí. Snažte se je tedy nevystavovat přímému slunečnímu světlu. Místo hned vedle krbu, radiátoru či na okenním parapetu není tou nejlepší volbou. Pozor si dejte také na to, abyste je neumístili do blízkosti ovoce. Čerstvé ovoce totiž vylučuje do vzduchu látky, které vedou k brzkému uvadnutí květů.

Jak o tulipány ve váze pečovat?

Tím, že si domů přinesete krásně barevnou kytici tulipánů, seříznete jim stonky a vložíte je do vázy s ledovou vodou, ale péče o ně rozhodně nekončí. Naopak tím teprve začíná. Na co vše se musíte zaměřit a jaké úkony byste rozhodně neměli vynechávat?

 • Tulipány ve váze nepřestávají růst. Proto se vám může zdát, že po pár dnech odcházejí z vázy a začínají se ohýbat. Aby byly tulipány stále krásně vzpřímené, každý druhý den jim seřízněte stonky.
 • Jakmile začnou tulipány ve váze vypadat unaveně, přidejte jim do vázy kostky ledu.
 • Vodu tulipánům ve váze důsledně vyměňujte každý den.
 • Pokud přijdou listy tulipánů do kontaktu s vodou, odstřihněte je a vyhoďte. Namočené listy totiž mohou způsobit hnilobu celé rostliny.
 • Tulipánům se nejlépe daří tehdy, když jsou ve váze samostatně a nemícháte je s dalšími řezanými květinami.
 • Další vlastností tulipánů je to, že se otáčejí za světlem. Jakmile si tohoto jevu povšimnete, otáčejte během dne vázu tak, aby se tulipány opět narovnaly.

Jak dlouho tulipány ve váze vydrží?

Doba, po kterou vám budou tulipány ve váze přinášet radost, se liší v závislosti na tom, jaké tulipány si domů přinesete. V případě, že přijdete domů s rozkvetlou kyticí, budete rádi, pokud u vás tulipány stráví pět dní. Pravděpodobnější ale je, že již po dvou dnech začnou vadnout. Naopak v případě, že si přinesete domů tulipány, které mají ještě zavřené květy, vydrží vám klidně i čtrnáct dní.

Jak prodloužit životnost tulipánů ve váze

Nechcete se s pestrobarevnými řezanými tulipány ve váze rozloučit příliš brzy? Vyzkoušejte některý z následujících triků, které doporučují samotní floristé.

 • Dobře známým a rozšířeným trikem je přidání kostek ledu do vázy. Někteří floristé uvádějí, že tím můžete životnost řezaných tulipánů prodloužit až o týden.
 • Na noc dávejte vázu s tulipány na chladné místo.
 • Nemáte k tulipánům sáček s výživou? Nevadí. Skvěle vám poslouží obyčejná desetikoruna. Vhoďte ji do vázy k řezaným tulipánům a zajistěte jim tak ochranu před houbami a bakteriemi. Tento trik funguje díky tomu, že desetikoruna obsahuje měď.
 • I pokud vás nebolí hlava, sáhněte po aspirinu, pečlivě ho rozdrťte na jemný prášek a přimíchejte do vody k tulipánům. Aspirin sníží hladinu pH vody a tím zajistí, že tulipány budou moci vodu čerpat rychleji, což povede k tomu, že květiny nebudou příliš brzy vadnout.
 • Pomoci udržet tulipány dlouho čerstvé může i obyčejný cukr. Lžičku cukru nasypte do vázy a pořádně promíchejte.
 • Chcete, aby tulipány ve váze netrpěly žízní? Při řezu stonků si připravte k ruce také jehlu nebo párátko. Jakmile rostliny seříznete, stonek nekolikrát propíchněte. Tím docílíte toho, že tulipány budou vodu nasávat mnohem efektivněji.

Kterou barvu tulipánů si vyberete do vázy? Existuje více jak 100 barevných variant, tudíž máte rozhodně z čeho vybírat. Jakmile si je donesete domů, nezapomeňte jim zkrátit stonky, následně je vložit do vysoké vázy a dopřát jim studenou vodu, třeba i s kostkami ledu.

Zdroj textu: www.livingetc.com, www.saffronsdecor.com

Zdroj foto:www.pixabay.com

Tags : jarotulipány

The author Michaela

Leave a Response