close
citrony

Popraskaná a vysušená kůže, svědění… To vše může vzniknout jako následek kontaktu kůže s agresivními čisticími prostředky. Pokud bychom se navíc podívali na problém z druhé strany, uvidíme, že některé typy například parfemačních látek mohou dlouho zůstávat jako nežádoucí rezidua v přírodním prostředí. Tváří v tvář těmto skutečnostem se přímo nabízí otázka, zda k tomu všemu nejde přistoupit ještě jinak.

EKO varianty – vyplatí se?

A kde je vůbec sehnat? Dostupnost ekologických produktů naštěstí výrazně vzrostla a toto odvětví se stále rozvíjí. Díky tomu jsou ekologické čisticí a prací prostřekdy dobře dostupné a mnohé dokáží dobře konkurovat svým konvenčním protějškům v poměru ceny a výkonu. Ekologické produkty kromě minimálních dopadů na přírodní prostředí mohou skrývat také mnohé další výhody.

Výhody EKO produktů

Mnohé ekologické značky dbají nejen na ekologický původ vstupních surovin a jejich zpracovávání způsobem co nejšetrnějším k přírodě. Často v jejich výrobcích nenajdete některá zbytečná aditiva, anebo mají přímo hypoalergenní složení. Jsou proto výhodnou variantou třeba pro lidi se sklonem k alergiím a ekzémům nebo pro děti. Dětská pokožka je totiž mnohem tenčí, citlivější a více propustná ve srovnání s kůží dospělých, a proto může snadněji dojít k jejímu podráždění.  

Tipy na EKOúklid

Že používání ekologických prostředků vypadá hezky, ale vlastně nevíte, jak začít? Není na tom nic složitého! 

Ekologické praní

Dobrým pomocníkem vám bude ekologický prací prostředek. EKO značky si obvykle potrpí na hypoalergenním složení. Výrobci ale často myslí i na obaly svých produktů, které vyrábí za použití menšího množství plastů.

Úklid domácnosti ve stylu EKO

Že čisticí prostředky mohou být ekologické a zároveň nemusí být vůbec drahé se přesvědčíte při úklidu vaší domácnosti. EKO čističe se totiž velmi často vrací k základním surovinám třeba kyselině citronové, octu nebo sodě:

  • Kyselina citronová

Máte doma tvrdou vodu? Se stopami od vodního kamene si poradíte za pomoci kyseliny citronové. Hodí se na čištění spotřebičů – třeba rychlovarné konvice a pračky. Použijte ji také při úklidu v koupelně. Kyselina citronová totiž likviduje bakterie. Kromě zašlých skvrn s ní vyčistíte i ucpané odpady. 

  • Bílý ocet

Do koupelny i kuchyně se vám bude hodit sprej s bílým octem. Octové přípravky na čištění mají vyšší koncentraci kyseliny octové než ocet, který znáte z kuchyně. Bílý ocet podobně jako kyselina citronová odstraňuje usazeniny a také pohlcuje pachy.

  • Soda

Narozdíl od předchozích dvou čističů reaguje soda zásaditě. Kromě přidávání k prádlu do pračky ji využijete na odstraňování mastnoty. Pomocníkem vám bude jak při umývání nádobí, tak i při čištění spotřebičů třeba myčky nebo sporáku. 

Zdroj obrázku: Pixabay

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response