close

Patříte mezi ty nezasvěcené a nevíte, k čemu je dobré oběhové čerpadlo a jak vlastně funguje? Nevadí, nějaké informace si o oběhovém čerpadlu sdělíme.

Oběhové čerpadlo se používá pro vytápění rodinných domů, bytů, kanceláří a budov. Instaluje se tam, kde se tropí pomocí kotle. Jedná se elektronické zařízení, jehož hlavním úkolem je zajištění oběhu vody ve vytápěcím systému, ale i v chladících a klimatizačních nebo případně v solárních systémech. 

Parametry oběhového čerpadla

Oběhové čerpadlo musí splňovat vysoké nároky na životnost, spolehlivost, bezhlučnost, účinnost, bezporuchový provoz a především na co nejnižší spotřebu elektrické energie. V minulosti šlo o modely tzv. třírychlostního typu, které bylo možné ručně nastavit, dnes se vyrábějí čerpadla, která mají zpravidla plynulou regulaci diferenčního tlaku. Oběhové čerpadlo tak vlastně slouží k vytlačování vody z kotle. Dostatečný průtok vody zajistí jeho správný chod. Trubky rozvádí vodu a oběhové čerpadlo zajišťuje oběh vody mezi kotlem a tělesy. Je možné ho použít pro vytápění klasickými radiátory i pro podlahové topení. 

Oběhové čerpadlo s diferenčním tlakem různě pracuje. Například udržuje tzv. konstantní diferenční tlak, což je typické pro kombinaci s podlahovým vytápěním. Kdežto variabilní diferenční tlak se využívá u radiátorů s ventily. Čerpadlo by mělo být schopné přizpůsobit se proměnlivým požadavkům otopného systému, což se zpravidla řeší regulací, tj. změnou otáček a tlaku čerpadla. 

Jak oběhové čerpadlo funguje

Jestliže kotel právě topí, oběhové čerpadlo nikdy nevypne. Pokud uzavřete některou větev topení ventilem, sníží se průtok vody, čerpadlo sníží tlak skoro o polovinu a tím se ještě více sníží spotřeba energie. Je-li kotel vypnut regulací, čerpadlo se vypíná až po delší době neboť postupně dobíhá chlazení samotného hořáku. Celkově se tak sníží počet cyklů zapnutí a vypnutí, čímž se snižuje opotřebení čerpadla a prodlužuje jeho životnost. 

Při správné kombinaci systému rozvodu tepelného média a samotného oběhového čerpadla lze dosáhnout vysoké účinnosti a zároveň funkčnosti celého systému.

Tags : funkce oběhového čerpadlaoběhové čerpadlo
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response