close

Citronovník u nás nepatří k příliš rozšířeným rostlinám, přesto se dá pěstovat také v našich podmínkách. Pokud si chcete vytvořit atmosféru tropického ráje, dá se dokonce pěstovat doma v bytě.

Můžete se obrátit na pěstitele subtropických rostlin, kde zakoupíte hotový roubovaný citronovník. Je to rychlejší a jednodušší. Jestli si ale troufnete, dá se vypěstovat ze semínka citronu zakoupeného v obchodě. 

Jak vypěstovat citronovník ze semínka

Semínka řádně očistěte od citronové dužiny a zlehka opláchněte vlažnou vodou. Zasaďte je do malého květináčku. Citronovník vyžaduje mírně kyselou půdu. Nejlépe, když jadérko zasadíte přímo do substrátu pro pěstování citrusů. Tento substrát zakoupíte v běžném zahradnictví. Z naklíčených sazeniček si vyberte ty, které se plně rozvětvují a mají zdravou barvu.

Vezměte hliněný nebo terakotový květináč s odtokovým otvorem na dně, ve kterém nebyla předtím žádná rostlina. Na dno dejte pár úlomků ze starého rozbitého květníku a posypejte vrstvou štěrku 1 až 2 cm. Nasypejte substrát a zasaďte citronovník. Substrát jemně upěchujte. 

Péče o citronovník

Citronovník vyžaduje řádnou péči. Kořeny nesnáší přemokření, ale substrát (hlavně přes léto) udržujte vlhký. Zalévejte odstátou vlažnou vodou. V zimě je zálivka nutná jen v případě, že se citronovník nachází v přetopeném bytě, jinak stačí jen rosit. 

Na hnojení používejte hnojivo na citrusy jednou za deset dní. Hnědé okraje listů upozorní na přehnojení. Na konci podzimu již nehnojte. 

Přesazuje se na jaře, každé dva roky, když má přerostlé kořeny. Výchovný řez, jímž tvarujeme korunu, se provádí u mladých citronovníků. U starších pravidelně prořezáváme větve kvůli plodnosti a celkové kvalitě citronovníku,

Mladé citronovníky se nedoporučuje dávat ven na balkon ani do zahrady, aby je nenapadli škůdci. Starší mohou být venku od května do prvních mrazíků někde v závětří. Vyžaduje hodně světla, jinak hyne. Chraňte ho také před průvanem. Přezimovat ho ale necháme jen doma či ve skleníku, kde teplota nespadne pod 10°C. 

Tags : péče o citronovník v našich podmínkáchpěstování citronovníku
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response