close

[dropcap] T [/dropcap] oužíte mít krásně rozkvetlý balkon, který vám budou všichni sousedé závidět, ale tradiční muškáty vás už nebaví? Vyzkoušejte lobelky. Nejsou o nic více náročné na pěstování a vypadají skvostně.

lobelky

Vhodné stanoviště

Této letničce se daří nejlépe v polostínu severní strany, ale i na jižním slunci. Ideální teplota se pohybuje okolo 21 – 24 °C. Zimu nesnese, proto je vhodné začít s vysazením ve druhé polovině března, kdy již většinou nehrozí riziko mrazů.

Péče

Pěstovat můžeme dvěma způsoby – buďto zakoupením již zakořeněných sazeniček, nebo přímo ze semínek. Ta jsou velmi jemná, proto je nesmíme zahrabávat do substrátu, protože potřebují ke správnému klíčení dostatek světla. Také vyžadují pravidelné zalévání, avšak v příliš vlhkém prostředí rostliny zahnívají. Pokud je pěstujeme v plastovém truhlíku, je vhodné na dno nádoby vyvrtat několik menších otvorů, zajistíme tak odtok přebytečné vody. Hnojit se doporučuje dvakrát týdně, i tady si však musíme dávat pozor – lobelkám nesvědčí přípravky obsahující dusík. Používejte tedy hnojivo s vysokým obsahem železa určené speciálně pro balkonové květiny. V zimním období je možné nechat rostliny přezimovat na světlém místě při teplotě 5 – 10 °C. Na jaře je hluboce seřízneme a přesadíme do nového substrátu.

Lobelky obvykle dorůstají velikosti 10 – 30 centimetrů, záleží na odrůdě, kterou si vyberete. Květy mají nejčastěji modrofialovou barvu, existují ale i druhy v barvě bílé, růžové nebo s bílým okem. Budeme-li jim věnovat dostatečnou a náležitou péči, odvděčí se nám v podobě hustých koberců z drobných barevných kvítků.

Tags : jak pěstovatLobelky

The author Stefan Tichy

Leave a Response