close

Jako v každé zahrádce, iv té vaší se na podzim stromy, keře a vůbec všechny rostliny připravují na zimní spánek. Na to, aby se vám na jaře poděkovali svou štědrou nadílkou však musíme právě v těchto měsících myslet na jejich hnojení. Pokud máme možnost, nejlépe to nechemické, protože jsme si vědomi toho, že tak jak dokážou rostliny z půdy sesbírat minerální látky a živiny, které potřebují pro svůj růst, drobné organismy jsou schopné opět rozložit na opětovné zapracování. V přírodě funguje tento mechanismus automaticky, ale ve vlastním dvoře mu třeba dopomoci.

shutterstock_185038850

Kompost

Tímto přírodním procesem, ve kterém hraje hlavní roli působení mikroorganismů, vody a kyslíku, můžeme vytvářet humusové látky z organického odpadu, který navrací naší půdě vzdušnost, soudržnost, vlhkost a všechny látky, které má obsahovat kvalitní hnojivo.

Ke kompostování můžeme použít všechen odpad ze zahrady, ale iz kuchyně. Ani byste nevěřili, jakou službu vám prokáže rozkládající se tráva, plevel, polámané větve, slupky ze zeleniny, ovoce, brambor, zemina z květin či trusu malých domácích zvířat. Samozřejmě, toto všechno nezaváňa lákavou vůní, proto je důležité i správné umístění kompostoviště, které by mělo být skryty před zraky návštěvníků v polostínu, vzadu v zahradě.

The author mata.l

Leave a Response