close

Starých domů na opravu se prodává hodně. Často hluboko pod cenou pozemku, na kterém stojí. Takže koupíte starý dům a přemýšlíte, jestli ho zbourat a postavit nový, nebo rekonstruovat stávající. V obou případech půjde o citelný zásah do rozpočtu. Zbourání a novostavba nakonec asi vyjde ekonomičtěji, ale staré domy mají ducha. 

Rekonstrukce staršího domu je sice náročná disciplína, ale výsledkem jsou originální interiéry se zachováním původních zajímavých stavebních prvků. Ovšem pozor, na domech jsou totiž místa, která se jen těžko a nákladně opravují. Na co si dát před rekonstrukcí a během ní pozor?

Základy a střecha

Jestli jsou na domě nějaká opravdu kritická místa, jsou to základy a střecha. Jestliže dům nestojí na pevných základech, nebude nikdy úplně v pořádku. Budou vám praskat zdi nebo alespoň omítka. Jestli na domě nějaké praskliny zaznamenáte, přizvěte statika, ať rozhodne, jestli je rekonstrukce možná.

A proč je nutné zkontrolovat také střechu? I když se na první pohled může zdát v pořádku, je třeba zkontrolovat trámy – jestliže jsou ztrouchnivělé, napadené červotočem nebo dřevomorkou, může se oprava střechy výrazně prodražit.

Vlhkost a vytápění

Je dost pravděpodobné, že i váš starý dům bude mít problém s vlhkostí. Změřte ji vlhkoměrem a nechte si poradit od odborníka, jak se vlhkosti ve starém domě zbavit. Hydroizolace také bude první prací, do níž se nejspíš budete muset pustit.

Udržovat vlhkost v přijatelných hodnotách vám pomůže i dobře zvolený způsob vytápění, například výkonná krbová kamna vám pomůžou stěny vysušovat. Pokud chcete vytápět kotlem, rozhodně je lepší koupit nový. Současné kotle jsou mnohem hospodárnější i pohodlnější na obsluhu. V takovém případě také zkontrolujte radiátory, i když i ty bude lepší vyměnit. Pokud se rozhodnete pro elektrický způsob vytápění, rozhodně nepodceňte výměnu elektrorozvodů. Ostatně výměna vodovodního řádu, plynového potrubí a vedení elektrické energie by měla být samozřejmostí.

Tags : rekonstrukce domustarý dům
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response