close

Jestli máte to štěstí, že si můžete jednu místnost v bytě či v domě zařídit jako samostatnou jídelnu, jistě si chcete dát záležet. Vždyť jídlo přece chutná lépe, když se sejde celá rodina u prostřeného stolu v příjemně zařízené místnosti.

V jídelně můžete trávit slavnostnější chvíle a večery s přáteli, nebo se stane srdcem vašeho domova pro setkávání se s rodinou. A nevadí, jestli nemáte samostatnou místnost pro jídelnu, tu si můžete zařídit také v části velké kuchyně nebo v obývacím pokoji. Taková se jistě stane součástí vašeho každodenního života a dodá vašemu stolování styl a pohodu.

Základem jídelny je stůl a židle

Stůl se obvykle vybírá s ohledem na prostor, který mu můžete věnovat. Jestliže zařizujete samostatnou jídelnu a rádi si zvete větší počet hostů, neobejdete bez dlouhého dřevěného stolu z masivu, ku něhož se pohodlně usadí i více lidí. Druhou možností je stůl rozkládací, který rozložíte, kdykoliv je třeba.

Ještě důležitější je výběr židlí do jídelny. Dodají místnosti ten pravý styl, charakter. V klasicky zařízené jídelně židle obvykle ladí se stolem, tedy k dřevěnému židle ze dřeva (pro pohodlí volte klidně čalouněné), pokud má stůl nohy kovové, hodí se židle také s kovovými nohami. Při výběru židlí myslete i na pohodlí při sezení, ne vždycky jsou různé módní výstřelky to pravé pro vaši páteř.

Bez čeho se jídelna neobejde

Atmosféru jídelního koutu či samostatné jídelny dotváří vhodně zvolené doplňky. Zcela jistě je vhodný příborník, který uvolní úložný prostor v kuchyňské lince a vy máte díky němu vše potřebné vždy při ruce. Kromě svátečního servisu a příborů zde můžete uložit i ubrusy, ubrousky a prostírání. Doporučujeme pořídit několik sad a prostírat podle nálady, ročního období či podle příležitosti, kvůli níž se rodina schází.

Na závěr je nezbytné vhodné osvětlení různé intenzity – od centrálního přes nástěnné lampy po svícny na stole. Osvětlení a vhodně zvolené barvy dodávají jídelně tu správnou atmosféru.

Tags : jídelnajídelní koutzařizování jídelny
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response