close
Spolupráce

Solární panely: Kolik stojí, jak dlouho vydrží a vyplatí se o nich uvažovat?

fotovoltaika

Boom solárních panelů je v posledních měsících skutečně obrovský. Snad každý, kdo má vlastní dům se střechou, na kterou se panely dají umístit, již určitě přemýšlel o tom, zda by to nemohlo být vhodné řešení i pro něj. V situaci, kdy se ceny energií šplhají do astronomických výšin, to asi není nic překvapivého. Fotovoltaické panely mohou snížit zátěž vašeho rozpočtu, ale je potřeba si vše dobře promyslet. Zásadní je především znát jejich cenu a životnost.

Vyplatí se pořídit si solární panely?

Klíčovým elementem v rozhodování by měla být životnost takových solárních panelů. Jak dlouho vám budou sloužit a vyrábět elektřinu? Dnes můžeme říct, že životnost solárních panelů se neustále prodlužuje. Zatímco před pár lety to bylo jen pár let, dnes už dovedou bez problémů fungovat 35, či dokonce 40 let. Faktem ale je, že s věkem klesá jejich výkonnost a bývá otázkou jak rychle. Obvykle ale výrobce může poskytnou záruku například na 25 let, během kterých by kondice panelů neměla být nižší než 80 procent počátečního stavu.

Na kolik vás to vyjde?

Zásadní otázkou samozřejmě je, kolik to všechno bude stát a jak rychle se vám investice vrátí. Asi není žádným překvapením, že s rostoucí poptávkou se také postupně zvyšuje cena solárních panelů. Záleží velmi na zvolené technologii i dodavateli. Obecně je potřeba dát si pozor na příliš výhodné nabídky, protože s novými firmami, které tyto služby nabízí, se roztrhl pytel, ale řada z nich nemá potřebné zkušenosti a využívá neznalosti zákazníků i hladu po co nejrychlejším řešení.

Platí, že kvalitní fotovoltaický panel o výkonu 380 Wp vás přijde zhruba na 4 800 Kč. Pak již závisí na tom, kolik si jich pořídíte a jakou přesně technologii zvolíte. Klíčová je také spotřeba domácnosti a další faktory, které finální účet mohou ještě značně ovlivnit. Při dnešních cenách je ale tato investice návratná v horizontu pár let, takže rozhodně stojí za zvážení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response