close

Střecha je důležitým ochranným prvkem pro samotnou budovu i obyvatele domu. Chrání před faktory prostředí, měla by odolat i nepříznivým podmínkám jako je déšť a silné bouřky. Ovšem postupem času střecha ztrácí své klíčové vlastnosti. Kdy je čas na její výměnu?

Děravost střechy

Jakmile se ve střeše objeví díry či netěsnosti, je jasné, že přišel čas na výměnu střechy. Díry mohou být způsobeny různými faktory, problém často poznáte díky viditelné vlhkosti na střeše. Nejčastější příčinou jsou deště a bouřky, ovšem i vadné potrubí může způsobit netěsnosti střechy. Pokud je objevíte v rané fázi, pak je mnohdy ještě lze opravit. Ovšem tento problém často zůstává dlouho skrytý. V takovém případě pak nezbývá než střechu vyměnit za novou.

Stáří střechy

Pokud vlastníte dům, pak byste vždy měli mít přehled o tom, kdy byla střecha instalována. Po určité době totiž dochází k opotřebení střechy. Vyrobena může být z různých materiálů, s čímž se také liší životnost střechy. Například asfaltové šindele vydrží zhruba 25 let. Po uplynutí této doby je nutné střechu vyměnit. Pokud máte střechu z jiných materiálů, je důležité sledovat její životnost a v případě potřeby ji včas vyměnit, abyste předešli nepříjemnostem.

Prověšená střecha

V některých případech může dojít k prověšení střechy. K tomu dochází vlivem absorbované vlhkosti. Kvalitní střecha nesmí vsakovat vodu. Naopak by vrchní vrstva vodu měla odpuzovat. Jakmile dojde ke vsáknutí vody, může dojít k prověšení střechy, případně až jejímu propadnutí. Důležitá je pravidelná kontrola celé střechy. Pokud se vám nezdá pevná, pak je vhodné nechat důkladně zkontrolovat její stav a předejít dalším problémům včasnou výměnou.

Popraskané šindele

Šindel tvoří vrchní vrstvu střechy. Zabraňuje pronikání vody a slunečního záření do budovy. Ovšem jakmile dojde k poškození šindele, ztrácí své vlastnosti a již není účinnou ochranou. Zejména po silných bouřkách byste proto střechu měli zkontrolovat. Staré šindele navíc mohou popraskat také vlivem slunečního záření. Proto byste neměli podceňovat pravidelné kontroly stavu střechy. V případě, že je něco v nepořádku, je načase na výměnu střechy.

Kroucení šindelů

Kromě toho, že šindele mohou praskat, často dochází také k jejich pokroucení. K tomu dochází nejčastěji na konci životnosti šindele. Pokud je tedy střecha starší, je důležité provést kontrolu. Krytina se případně může také začít drolit. Při kontrole se proto podívejte také do okapů, zda v nich nenajdete zbytky krytiny. Pokud ano, je rozhodně čas na výměnu střechy.

Mech

Mech je odolnou rostlinou, která může růst kdekoliv, třeba i na střeše. Rostliny mohou být oblíbeným doplňkem domu, například břečťan. Pokud se vám zdá, že i mech by mohl být stylovým doplňkem, pak to raději nezkoušejte. Jakmile mech roste na střeše, má to nepříznivé následky. Mech totiž absorbuje vodu. Ovšem střecha musí vodu odpuzovat. Tyto dva prvky tedy nejdou dohromady. Mechová pokrývka na střeše může vést k různým problémům – prověšené střeše, dírám a podobně.

Odolnost střechy

Vrstev střechy je celá řada, přičemž jedna z vrstev slouží k zabránění průchodu vody a slunečnímu záření. K tomu může docházet zejména v mezerách, kde se střecha spojuje. Tato vrstva je proto velmi důležitá. Často je vyrobena z hliníku. Jakmile je toto lemování poškozeno, voda i sluneční záření mohou projít mezerami a způsobit tak další poškození.

Některé příznaky, že je čas na výměnu střechy, jsou jasné. Pokud střecha protéká, či je viditelně poškozená, pak není nač čekat. Ovšem některé příznaky stárnutí střechy mohou být nenápadné. Nepodceňujte proto pravidelné kontroly střešní krytiny.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : rekonstrukcešindelevýměna střechy

The author Michaela

Leave a Response