close

Každá místnost má své nároky na podlahu, proto je užitečné seznámit se se základními vlastnostmi jednotlivých materiálů tak, abyste si mohli dobře vybrat. Správný výběr podlahy ovlivní interiér nejen esteticky, ale také například zvýší tepelný komfort nebo zjednoduší údržbu. 

Než si vyberete konkrétní povrchovou úpravu podlahy, je nutné nejprve zajistit kvalitní podklad. Ten by měl být rovný, pevný a suchý, aby se finální pochozí vrstva nekroutila, nepraskala a neměnila strukturu.

Podlahy do místností s vyšší vlhkostí

V kuchyni a v koupelně volíme na podlahu materiál, který si poradí s rozlitou tekutinou a odolá vlhkosti. Zároveň by neměla být kluzká, s minimem spojů, kudy by mohla prosakovat voda, a dobře udržovatelná. Důležité je myslet na pečlivé zakončení kolem stěn s kvalitní parozábranou, aby se eliminoval případný vznik plísně.

Materiály vhodné do koupelny a kuchyně jsou jistě dlažba s protiskluzovým povrchem, vinyl nebo linoleum, případně i vhodně upravený korek. Ideální variantou jsou lité podlahy, už jen z toho důvodu, že v takovém případě odpadá pracné vyrovnávání podkladu. Laminátové plovoucí podlahy nejsou nejlepším řešením, raději volte tvrdé dřevo.

Obývací a dětský pokoj

V místnostech, kde se zdržujeme nejvíc, je zásadní kvalita. Podlaha by měla být z materiálu hřejivého, příjemného pro chůzi naboso, odolného, dobře udržovatelného a hlavně hypoalergenního. Určit si rozmyslete pokládku dlažby, ta je celkem chladná a proto nevhodná, jestli je členem rodiny batole nebo domácí mazlíček. Ani litá podlaha nebo kámen není správné řešení. Ideální podlahy do obytných místností jsou dřevěné, ekologické plastové, linoleum, tvrzený korek i laminátové plovoučky, ta jsou ale méně odolné proti oděru a poněkud chladnější. Zvážit můžete i koberec, pokud nemáte doma alergika, kterému vadí prach. Koberec je dobrou volbou do ložnice, kde ani tak nezáleží na odolnosti materiálu a na příjemném dotyku pro bosé nohy ráno po probuzení. I tady můžete použít dřevo, korek a vinyl, případně laminát.

Tags : podlaha do konkrétní místnostivýběr podlahy

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response