close

Starý dřevěný nábytek rozhodně nevyhazujte, jeho kouzlo a umění starých truhlářů může ještě dlouho zdobit váš interiér či zahradu. Stačí jen dát mu nový kabátek, tedy citlivě se vkusem ho restaurovat.

Pokud jde o nábytek s hodnotou spíš citovou než historickou, asi si na renovaci troufnete sami, starožitnosti přece jen svěřte odborníkům. Bylo by fatální opravou celý kousek znehodnotit. Na běžné opravy dřevěného nábytku, vám poradíme pár tipů.

Nejprve odstranit špínu a zbytky starých barev

Vyčistit dřevěný nábytek není až tak složité, je třeba ho umýt a obrousit, případně vykoupat v louhové lázni. Staré barvy se můžete zbavit také opalováním, tedy nahříváním a následným odstraněním špachtlí.

Jak na červotoče

Jestliže zjistíte, že nábytek je napadený červotočem, můžete použít některý z volně prodejných přípravků, takto se ho ale asi beze zbytku nezbavíte. Mnohem lepší bude najít nejbližší restaurátorskou ozařovnu a odvést napadený kousek tam. Ozářený nábytek ještě ošetříme Lignostopem nebo něčím podobnáým.

Drobné prasklinky

Drobné šrámy zahojí truhlářský tmel či vosk, pokud je povrch jen lehce poškozený, postačí směs olivového oleje, červeného vína a octa. Jestliže je dřevo zteřelé, pomůže kalafuna rozpuštěná v lihu. Někdy je nutné i dotvoření drobných poškozených nebo chybějících částí či barevné sjednocení nového dílu se starým.

Povrchová úprava

Nakonec opravený nábytek ošetříme po celém povrchu. V případě, že chceme ponechat nábytek přírodní, napustíme ho barevným vodovým mořidlem a pak voskem nebo tvrdým olejem. Na leštěný nábytek použijte šelakovou polituru, pro přilepení dýhy je vhodný kostní klih. Samozřejmě je možné nábytek natřít jakoukoliv běžnou barvou na dřevo, to už záleží na hodnotě renovovaného kousku a na způsobu dalšího využití.

Tags : jak opravit dřevooprava dřevěného nábytkurenovace nábytku

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response