close
Komerční články

Vinyl nebo laminát? Poznejte základní rozdíly, výhody i nevýhody

linoleum

Chystáte se kupovat novou podlahu, ale jste trochu „paf“ z možností, které se dnes nabízí? Je pravdou, že občas je více možností spíše ke škodě, protože laik se v jednotlivých řešeních jen stěží vyzná a obvykle si není dobře vědom toho, která podlaha je pro jeho potřeby nejlepší. Nejčastěji si lidé neví rady s tím, jaký je vlastně rozdíl mezi vinylovou podlahou a laminátovou podlahou.

Hlavní rozdíly

Vinylové podlahy jsou vyrobeny z PVC, ale nejedná se o běžné linoleum, protože vinyl se nakupuje po jednotlivých dílech. Ty je následně možné na podlahu lepit nebo je pokládat bez použití lepidla. Laminátová plovoucí podlaha se skládá z několika vrstev, kdy základem bývá nosná HDF deska, na kterou se umisťuje papír s vybraným dekorem, který je následně chráněn vrchní průhlednou vrstvou laminátu. Laminátové podlahy jsou skoro vždy také plovoucí podlahy, tedy pokládají se bez lepení. Podobně to však jde udělat i s vinylem, takže ve způsobu pokládky není potřeba hledat nějaký zásadní rozdíl.

Co je oblíbenější?

Trendy se mění především s dobou. Dříve hrála prim laminátová podlaha, dnes už jí stejně dobře konkuruje také vinylová podlaha. Obě podlahy jsou ale velmi odolné, a i cenově jsou na tom obdobně s tím, že u obou variant lze najít levnější i dražší kousky.

Praktické parametry

Při srovnávání odolnosti vůči oděru nebo poškození opravdu značně závisí na konkrétní sadě podlah a výrobci. Obecně je ale možné říct, že laminátová podlaha je o fous tvrdší než podlaha vinylová. Tvrdost však také znamená větší hluk, který se ale v případě potřeby dá mírnit vhodnou protihlukovou podložkou. Pokud chcete koupit nové podlahy Praha, vyplatí se navštívit podlahové studio Praha, kde si můžete vše na vlastní oči prohlédnout a osahat a zeptat se na doporučení odborníků, kteří své práci skutečně rozumí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response