close

Koupili jste byt v panelovém domě s původním umakartovým bytovým jádrem? Nezoufejte, jeho rekonstrukce se dá zvládnout za deset dní, když na to půjdete chytře. 

Nejprve si musíte promyslet, jak by měla budoucí koupelna a toaleta vypadat. Pokud chcete zachovat stávající půdorys, původní umakart není poškozený a jsou v pořádku rozvody, můžete si ušetřit práci bouráním a provést renovaci stávajícího jádra. Dá se například obložit voděvzdornými obkladovými deskami, které imitují keramické dlaždice nebo dřevěný obklad. Vhodnou alternativou jsou také stříkané tapety. Jsou na bázi pryskyřice a se dají aplikovat na většinu materiálů včetně umakartu.

Kompletní výměna bytového jádra

Jestli se pouštíte do kompletní přestavby, zvažte zadání prací odborné firmě. Nejen, že zbourá a zlikviduje starý umakart, ale navrhne a zrealizuje novou koupelnu nejen podle vaší představy, ale také s ohledem na zatížení stavby, volby vhodných materiálů i technologií práce.

Při přestavbě jádra se nejčastěji používá ytong. Důvodem je snadnější výstavba, než z klasických pálených materiálů, přijatelná hmotnost i dlouhá trvanlivost. Dobře na něm drží obklady a je zdravotně nezávadný. Použít můžete také sádrokarton vhodný do vlhkého prostředí.

Rekonstrukce krok za krokem

Vyměnit celé bytové jádro se dá zvládnout za deset dní, pokud dodržíte posloupnost kroků:

  1. den: Odpojení stávajících rozvodů vody, odpadu, plynu a elektrického proudu.Demontáž stávajícího jádra, odvoz vybouraného odpadu, navezení stavebního materiálu.
  2. den: Založení příček a jejich postupná výstavba z pórobetonu o tloušťce 100, 70 a 50 mm, případně ze sádrokartonu.
  3. den: Natažení nových rozvodů elektrických kabelů, vody, odpadů a vyrovnání podlahy. Pokud volíte podlahové topení, tak i jeho zalití.
  4. den: Začištění spár po instalaci rozvodů, montáž konstrukce a osazení sádrokartonového stropu.
  5. den: Nanesení tenkovrstvé omítky, podezdívání vany, pokládání dlažby.
  6. den: Štukování neobložených stěn, keramické obklady.
  7. den: Malování, osazení obložkových dveří.
  8. den: Osazení sanitárního zařízení (umývadlo, WC apod.)
  9. den: Instalace koupelnového nábytku, elektrických zásuvek, vypínačů a svítidel.
  10. den: Kompletní úklid. Hotovo.
Tags : přestavba koupelnyrekonstrukce bytového jádrarenovace umakartového jádra
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response