close
Bezpečnost v domácnosti

Jak si doma neublížit? Tipy, jak zajistit domácnost proti pádům

domácnost

Nemusíte být v důchodovém věku, abyste začali myslet na svou bezpečnost. Domácnost zajištěnou proti pádům totiž oceníte v každém věku. Jak na to?

Nejčastější příčiny pádů v domácnostech

Nedostatečné osvětlení, nepořádek, kluzké povrchy a špatně položené koberce – to jen několik důvodů, proč v domácnostech dochází ke zraněním, zejména pádům. Prevence je tedy velice snadná: pořádně si doma uklidit a zajistit domácnost před pády.

Podívejte se na svůj domov cizíma očima

Znáte svůj domov nazpaměť a mohli byste se v něm procházet třeba i se zavázanýma očima? I navzdory tomu nepodceňujte rizika, která na vás doma číhají. Hrozí vám zranění při noční návštěvě toalety? Kdyby se vám náhle zamotala hlavy na schodišti, měli byste se čeho zachytit? Pokládejte si následující otázky a snažte se na svůj domov podívat očima návštěvy, která vaši domácnost natolik nezná. Bude-li to nutné, zeptejte se přímo nějaké návštěvy, kterou k sobě pozvete. Ráda vám dá podněty, na co byste se měli zaměřit a co by se dalo zabezpečit a vylepšit.

Rozsviťte tmavé chodby i kouty

Velkým rizikem jsou tmavé chodby a další tmavé místnosti, které nejsou dostatečně osvícené. Úplně stačí, když v neosvětlené chodbě přesunete nábytek, zapomenete na to a omylem do něj vrazíte. Proto se nesnažte za každou cenu ušetřit na osvětlení a do každé místnosti instalujte nějaký světelný zdroj.

Pořádně si doma ukliďte

Dalším důvodem, proč dochází k pádům v domácnosti, je nepořádek. Také se vám po zemi povalují krabice a nepotřebné krámy, které nejsou kam dát? Buď je rovnou vyhoďte, věnujte na charitu nebo alespoň uložte na půdu nebo do sklepa. Dejte si zkrátka dobrý pozor na to, co se u vás doma nachází na zemi. Nejedná se o nábytek a další nezbytné vybavení místnosti? Zbavte se toho.

Koberce, podlahy a protiskluzová domácí obuv

Riziko pádu zvyšují také kluzké podlahy. Naleštěné parkety a dlaždice vypadají krásně, ale nebylo by lepší na ně položit koberec? Nebo alespoň investovat do domácí obuvi s protiskluzovou podrážkou? Volba je na vás. Jestli se rozhodnete pro koberec, nezapomeňte si pod něj pořídit speciální protiskluzovou podložku a snažte se zajistit jeho rohy nábytkem.

Pozor na všudypřítomné kabely

Nešvarem moderní společnosti jsou kabely, bez kterých se neobejdeme. Potřebujeme je k nabití telefonu, tabletu, notebooku a další elektroniky. Kabely ale vedou také například od stolních a stojacích lamp. Snadno se tak může ve vašem domově vytvořit místo, kde se kabely vzájemně překrývají, zamotávají do sebe a podobně. Je u vás také takové místo plné kabelů? Snažte se jim dát nějaký řád a jestliže vedou na zemi, schovejte je za nábytek.

Zaměřte se na koupelnu

Ani koupelna nepatří k těm nejbezpečnějším místnostem ve vašem domově. Uklouznout můžete ve vaně, ve sprchovém koutu i před umyvadlem. Do koupelny proto položte protiskluzové podložky a nezapomínejte ani na její dokonalé osvětlení.

Praktická a uklizená kuchyň

Aby byl váš pohyb po kuchyni efektivní a praktický, nejčastěji používané nádobí a další předměty skladujte někde, kde je budete mít po ruce. Vyvarujte se využívání poliček, na které nedosáhnete a vše se snažte skladovat nejvýše v úrovni očí. Také nezapomeňte udržovat vaši kuchyňskou podlahu suchou a cokoliv rozlijete, okamžitě setřete.

Zabránit pádům v domácnosti se dá snadno a není to ani nijak náročné. Podnikněte nezbytná opatření, odstraňte nepotřebné harampádí, ke schodům nainstalujte zábradlí a zamyslete se také nad tím, zda je každá místnost dostatečně osvětlená. Zároveň investujte do kvalitní zdravotní domácí obuvi s protiskluzovou podrážkou a do protiskluzových podložek.

Zdroj textu: www.myhealth.va.gov, www.ncoa.org

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : domácnost

The author Michaela

Leave a Response