close

Prasklé potrubí, vyteklá pračka nebo myčka jsou jedny z nejhorších katastrof, které se mohou v domácnosti stát. Menší katastrofa je to, když vás “pouze” vytopí soused, to jsou pak následky menší, ale stále nepříjemné. Co dělat, aby se nic takového nestalo a co dělat, když už se taková nehoda stane? To se dočtete v našem článku.

Voda je všude. Co teď?

V první chvíli je nejdůležitější odhalit příčinu vody na vaší podlaze. Nejčastějšími důvody je prasklé potrubí, vyteklá pračka nebo myčka a v neposlední řadě vytopení sousedem. Ať už se jedná o cokoliv je dobré okamžitě vypnout hlavní přívod vody.

Když vás někdo vytopí

První co musíte udělat je všechno nafotit. Protože důkazy jsou to nejdůležitější, hlavně pro pojišťovnu. Spolu s fotografováním si vždy sepište škody a popište jednotlivé fotky do detailu. Každá fotografie musí mít podrobné popisky škod.

Na fotografiích je důležité zachytit do jaké výšky voda sahala, všechny zničené nebo poničené předměty, kusy mokrého nábytku, podlahu i koberec, který bude na vyhození. Nezapomeňte na stropy, zdi a závěsy nebo obrazy.

Jak je to s pojistkou?

Existují tři možnosti řešení

  1. Obě domácnosti jsou pojištěné – ideálním stavem je, když jsou obě domácnosti pojištěné. V takovém případě se vše důkladně zdokumentuje a zašle na pojišťovnu viníka. Pojišťovna pak vyplatí náhradu škody.
  1. Pojištěná je pouze vaše domácnost – v takovém případě vám náhradu škody uhradí vaše pojišťovna a bude celkovou částku požadovat po viníkovi.
  1. Pojištění nemá žádná domácnost – v takovém případě je to komplikovanější. Viník se musí postarat o nápravu do původního stavu nebo uhradit škodu. V praxi je tak vše závislé na domluvě, pokud to není možné, řešením je se obrátit na soud s žalobou o náhradu škody.

Pojištění na domácnost, které zahrnuje i vytopení, dnes nabízí skoro všechny pojišťovny. takové pojištění zahrnuje úhradu škod způsobených živlem, odcizením i vandalismem. Nabízí také rychlou pomoc řemeslníka při havárii v domě nebo bytě.

Vysoušejte důkladně, sníží se tak následky

Pokud je vše nafocené a voda už nadále odnikud neteče, pak přichází na řadu to nepříjemné – opravy, vysoušení, malování a další zařizování. Nejdůležitějším krokem je vysoušení, protože pokud by se podcenilo, mohla by skrytá voda a vlhkost napáchat ještě hodně škody i po dokončení rekonstrukce.

Jak vysoušet? Ideální je použít profesionální vysoušeče, ideálně s pomocí odborníků, kteří zvolí vhodné nástroje a také metodu vysoušení. Také vám výrazně ušetří čas, který můžete věnovat jinému zařizování.

Dnes není problém sehnat profesionální vysoušeč, existují speciální půjčovny vysoušečů, které vám při půjčení poradí s výběrem vhodného nástroje, doporučí správný postup a dají tipy a triky osvědčené praxí. Vysoušení pak půjde jako po másle.

admin

The author admin

Leave a Response