close

Ať děláte, co děláte, vaše zahrada nevypadá tak, jak byste si představovali? Ba co víc, téměř všemu, co zasadíte, se nedaří? Problém může být v půdě, konkrétně v jejím pH. V tomto případě byste měli zvážit použití zahradního vápna. Nevíte, co to je?

Co je zahradní vápno?

Je důležité zmínit, že existují různé druhy vápna – a ne všechny jsou určeny pro účely terénních úprav na zahradě. Vápno určené speciálně pro zahradní použití můžete v každém zahrádkářství najít pod pojmem zahradní vápno, vápenec dolomitý či dolomitické vápno. Zahradní vápna jsou vyrobena z mletého vápence nebo dolomitu a mají vysoký obsah vápníku. Dolomitické vápno se od zahradního vápna liší tím, že kromě vápníku obsahuje hořčík. Cílem zahradního vápna je snížit kyselost půdy a zvýšit její pH hladinu.

Kdy půda vápno potřebuje?

Stav vaší půdy závisí na jejím pH a druhu rostlin, které chcete pěstovat. Většina zeleniny, ovoce a okrasných rostlin je spokojena v půdě, jejíž pH je mezi 5,5 a 6,5. Pokud je pH vaší půdy nad nebo pod tímto rozmezím, je zřejmé, že se rostlinám a plodinám nebude tak dobře dařit. A to i přesto, že je přihnojíte a pravidelné zaléváte.

Jaké vápno použít?

I v tomto případě závisí stav vaší půdy na množství vápna, které byste měli do půdy přidat. Jestliže je pH kyselé, znamená to, že půda obsahuje malé množství hořčíku, je třeba přidat vápno dolomitické. Jestliže jsou ale hladiny hořčíku vyšší, použijte vápno zahradní. Dávkování je uvedeno na obalu daného produktu.

Kdy je ideální čas pro použití vápna?

Vzhledem k tomu, že změna pH půdy nějakou tu chvíli trvá, ideální dobou k jeho použití je podzim. Ke změně pH dochází v zimních měsících, tj. před nastávajícím vegetačním obdobím. Právě zimní počasí je nejlepší z toho důvodu, že dochází ke střídání teplot, které vápno do půdy lépe zapracují.

Zdroj foto: freepik.com

Tags : vápnozahradní vápno
Michaela

The author Michaela

Leave a Response