close

Zkušení zahradníci nedají na humózní půdu z vlastního kompostu dopustit. Přidaná do záhonu dodává sazenicím všechny potřebné živiny, takže úroda je mnohem větší. A hlavně, do kompostu se dají zapracovat všechny organické zbytky z kuchyně i ze zahrady: ořezané větve i na nať ze zeleniny, ale i trus domácích zvířat, například slepic či králíků.

Založení kompostu přitom není nijak složité, takže ho můžete mít na zahrádce i vy. Základní pravidla pro správné založení komposu si můžete přečíst v následujících řádcích a sami si pak vyzkoušet, že to není žádná věda. Za bohatou úrodu to opravdu stojí.

Míchejte všechny materiály vhodné pro kompost

Správný kompost obsahuje směs dusíkatých a uhlíkatých materiálů, tím dodá rostlinám v zahradě komplexní výživu. Z uhlíkatých materiálů je to dřevní štěpka, piliny, hobliny, listí, sláma, papír, dusíkaté materiály jsou hnůj, trus, posečená tráva, kuchyňský bioodpad a posklizňové zbytky ze zahrady. Jednotlivé materiály v kompostéru promíchávejte, aby se dobře propojily. Vzhledem k tomu, že mohou uhlíkaté a dusíkaté materiály vznikat v různém období, je možné si je ukládat v pytlích mimo kompost na vhodnou dobu.

Kompost zkracuje dobu tlení

Dobře založený a vedený kompost urychluje přirozené procesy tlení. Záleží ale dost na velikosti jednotlivých komponentů, proto je vhodné například větve opravdu štěpkovat, aby se proces zrychlil. Na velikosti záleží. Zvažte tedy investici do zahradního drtiče, v němž můžete zpracovat kromě větví i stonky starších rostlin, tvrdší části zeleniny, slámu nebo, kukuřičné křoví.

Dostatek vzduchu a vlhkosti

Proces tlení by se v kompostéru nemohl uskutečnit, pokud by měl nedostatečný přísun vzduchu a materiál by nebyl dost vlhký. Na druhou stranu příliš vlhký materiál může způsobit nežádouví hnilobu. Je třeba správně prokládat vlhký a sušší materiál tak, aby byla vlhkost kompostované směsi na správné úrovni. Tu zjistíte tak, že stlačíte hrst kompostovaného materiálu v dlani (materiál z hloubky cca 20 cm pod povrchem). Pokud se po stlačení mezi prsty objeví pár kapek, je vlhkost v pořádku (cca 3-4 kapky). 

Vzduch kompostu zajistíte jednak větracími otvory v kompostéru, jednak většími kousky kompostovaného materiálu (skořápky, menší větvičky a podobně), díky nimž vznikají vzduchové bubliny přímo ve směsi. Ostatní zařídí provzdušňování aerátorem nebo překopání kompostu 1 – 2x ročně.

Tags : co kompostovatjak pečovat o kompostzaložení kompostu

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response