close

Léto je konečně tady a s ním hodiny trávené u bazénu. Není nic příjemnějšího, než osvěžit se v horkých letních dnech vodou příjemně prohřátou slunečními paprsky. A není nic horšího, než když zjistíte, že je voda v bazénu špinavá nebo dokonce zelená. Jak udržet bazén v čistotě a vodu v něm také po celé léto?

S pravidelnou péčí není až takový problém mít bazén čistý a vodu stále průzračnou. A nezabere to ani moc času, je jen dobré vědět, co vlastně dělat. Pár tipů se dočtete i v tomto článku.

Pár správných pomocníků

Čistotu vody v bazénu zajistí dva skuteční pomocníci: písková filtrace a bazénový vysavač. Na filtru se nečistota zachytí, takže vás později neobtěžuje při koupání. A o všechno ostatní se postará bazénový vysavač.  Pravidelně vysaje vše, co se usadilo na dně bazénu. Vybrat si můžete vysavač automatický nebo poloautomatický, pokud máte v bazénu schody nebo jiné nerovnosti, zajímejte se o model, který je zvládne.

Jde to i bez chemie

V hobby marketech je běžně k dostání bazénová chemie. Některá vodu čistí a dezinfikuje, některá udržuje správné pH vody, tedy v hodnotách 7,0 – 7,4. Jestliže si chcete tyto chemické prostředky zakoupit, vsaďte na ucelené řady. Výrobci je produkují tak, aby na sebe logicky navazovaly a zaručily vám čistou a nezávadnou vodu.

Jestliže se snažíte chemii co nejvíce vyhnout, je na dezinfekci a zkvalitnění vody v bazénu šikovná UV lampa. Další způsob, jak se vyhnout chemikáliím je mořská sůl. Jestliže v bazénu použijete slanou vodu, bude díky elektrolýze (pomocí tzv. solničky) vyrábět dezinfekci přímo ze slaného roztoku. Na pokožku bude slaná voda působit stejně, jako na dovolené u moře, jen bývá agresivní vůči nerezovým částem. Proto je lepší mít všechno z plastu nebo z titanu.

Tři praktické rady na závěr

Vodu v bazénu udržíte déle čistou, pokud budete mít u bazénu přechodovou zónu, kde si opláchnete nohy. Stačí malý nafukovací dětský bazének s vodou. Vhodná je také sprcha u bazénu, která smyje zbytky opalovacího krému nebo oleje. Ty totiž zanechávají ve vodě mastný film, takže voda ztrácí na čistotě. 

A to nejdůležitější na závěr: abyste udrželi vodu čistou a bez nánosů z okolí (větvičky, listí apod.), vždy, když od bazénu odcházíte, přikryjte ho. Ideální je samozřejmě klasické zastřešení bazénu, stačí ale obyčejná igelitová plachta, kterou přetáhnete přes hladinu.

Tags : čistá voda v bazénujak čistit vodu v bazénujak udržet čistý bazén
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response