close

Ploty plní nejen funkci obrannou, ale i estetickou. Pokud je zahrada okolo domu, měl by plot zapadnout do celkové koncepce a “ladit” se stavbou. U zahrádek v kolonii záleží na tom, aby zahradní plot tak nějak splynul s okolním prostředím, příliš nenarušoval přírodní ráz dané lokality. Proto je opravdu velká výhoda, že je k dispozici řada materiálů, z nichž se dá plot kolem zahrady postavit.

Než si probereme několik nejčastějších materiálů na stavbu plotu, je dobré si připomenout, co o stavb plotu říká stavební zákon. Jestliže jeho výška nepřesahuje 2 metry a plot nesousedí s veřejným pozemkem, nepotřebujete při jeho stavbě ani stavební povolení ani souhlas sousedů. Přesto je samozřejmě lepší, v rámci dobrých vztahů, majitele sousedních pozemků minimálně upozornit na záměr plot postavit.

Nejčastější materiály na zahradní plot

Drátěný plot – nejdostupnější způsob, jak si oplotit zahradu. Většina zahrádkářů to zvládne vlastními silami, pořizovací náklady nejsou nijak vysoké. Na druhou stranu od takového plotu nelze očekávat nějakou estetickou hodnotu. Jde skutečně o rychlé a často provizorní řešení.

Živý plot – pletivo se podél pozemku táhne například pro tu dobu, než vzroste živý plot. Lze jej vysadit z plodících i kvetoucích keřů, z mixu dřevin jehličnatých i listnatých. Nejčastěji používanými rostlinami jsou túje, habr, ptačí zob, buxus či rychle rostoucí turkestánský brest.

Dřevěný plot – jeden z nejoblíbenějších materiálů na stavbu plotu. Existuje nepřeberné množství způsobů, jak si dřevěný plot vybudovat, záleží jen na vás, jaký tvar budou mít jednotlivé plotovky, jakou barvu a způsob, jak je k sobě sestavíte. Na závěr ale nezapomeňte na impregnační nátěr.

Kovový plot – a také drátěný plot z dílců – vyžaduje svařování. Pokud sami nemáte vybavení na svařování, jeho pořízení se prodraží o odbornou práci. Na druhou stranu vydrží velmi dlouho bez nějaké přehnané údržby, snad jen jednou za čas obnovit nátěr.

Tags : materiál na plotyplot kolem zahradyzahradní plot
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response