close

Po horkém létě, pomalu přichází podzim, přes kterou bude slunce, i když už jen zubaté, malovat naše zahrady do pestrých teplých barev. Proto pro mnohé nadšence, právě září patří k nejkrásnějším obdobím v roce. No pokud chceme naši oázu klidu a radosti pořídit i na další měsíce, nestačí se jen z houpací sítě kochat její nádherou, ale i natáhnout rukavice. Do čeho se pustit nejdříve?

shutterstock_161066597

Zatímco pod střechou vysušit cibuli a česnek, do půdy záhonů, trávníků a skalek putují cibulky narcisů, tulipánů a lilií (kromě bílých), které nám vykvetou příští jaro. Tímto kráskám nejlépe vyhovuje hlinito-písčitá půda s propustným podložím, kterou ještě před výsadbou pohnojíme. Cibule sázíme klíčkem nahoru s přiměřeným odstupem důlků do hloubky ukazováčku. Nezapomeňte si je pro jistotu označit jmenovkou.

Tím méně důsledným se ve skalce určitě divoce roztancovala plevel, která musí na konci léta pryč. Tato havěť neodpočívá ani v zimě, proto musíme být při pletí pečliví. Na mnoha místech bude třeba doplnit zeminu, kterou vymlel prudký déšť nebo jsme ji vynesli kořeny nežádoucích plevelných rostlin. Zkontrolujte usazení kamenů a pohrajte si s detaily, aby vaše skalničky pěkně vynikaly.

Rovněž je nejvyšší čas rozsadit nebo zasadit nové trvalky. Stanovisko zbavíme plevele a záhon vyhnojíme. Dvouletým rostlinám vybíráme vhodný prostor, aby svým květenstvím zapadly mezi ostatní rostliny. Do října si můžete vybrat vhodné odrůdy květů lásky. Pestrobarevné růže o měsíc zasaďte do 40 cm široké jámy v důkladně kompostem prohnojené půdě. Myslete při tom na prostor jednotlivých odrůd keřů, aby nebyly přehuštěné, nebo naopak působily chudě.

Nezapomeňte na velké stěhování letních rostlin, kterým by mohly uškodit ranní mlhy.

The author mata.l

Leave a Response