Ať už jste starý domek zdědili, nebo jen plánujete zbavit se nežádoucí stavby a tak uvolnit místo na vašem pozemku pro hezčí a lepší, poradíme vám jak bourat radikálně, no bezpečně a zákonně.
Pokud kalkulujete částku za rekonstrukci či sanaci staré stavby, a porovnáte ji s náklady na demolici, vaše rozhodnutí bude pravděpodobně jednoznačné. V mnoha případech se dá totiž garantovat, že rozpočet, kterým byste chtěli zachránit ruiny, hned několikanásobně převyšuje výstavbu zcela nového. To je ten moment, kdy se rozhodnete pro krumpáč. No samotnému technicky nenáročnému procesu předchází absolvování složité administrativní štafety.
V první řadě je třeba si uvědomit, že i když jde o váš majetek, nesmíte s ním svobodně nakládat bez souhlasu příslušného orgánu. Po podání podrobné žádosti od vlastníka nemovitosti, kde musíte uvést množství potřebných faktů jako druh, účel, místo, označení, důvody demolice stavby či termín a formu prací, a zaplacení správního poplatku, dostanete povolení k jejímu odstranění.
Ještě před tím než vám před očima bagr srovná se zemí starý dům, je nezbytné odpojit objekt od plynu, vody a elektřiny. V případě, že se během demoličních prací dostanete do styku s nebezpečným odpadem, musíte mít oprávnění vydané Úřadem veřejného zdravotnictví a při řadové zástavbě od vás mohou sousedé žádat statický posudek. Drobné stavby, které mají jen doplňkovou funkci hlavní, nevyžadují tolik papírování. Většinou postačí ohlášení lhůty, do které se s pracemi končí a na základě toho vám stavební úřad jen sdělí jestli proti tomu nemá námitky.
Pokud s bouracími pracemi nemáte zkušenosti a ještě stále váháte jak postupovat, podrobné a aktuální informace naleznete v Stavebním zákoně.
Demolici zdar!