close

Keř muchovník (latinsky Amelanchier) pochází z Kanady a u nás je známý také jako “Indiánská borůvka”, “Aljašská borůvka” či “Rozinkový strom”. Názvem muchovník se se označuje celý rostlinný rod, který zahrnuje několik desítek různých druhů keřů. Je velmi nenáročný, proto je oblíbený do zahrad. Dle druhu dorůstá do výšky 3 – 6 metrů. 

Amelanchier lamarckii (A. canadensis)

V případě, že se rozhodnete pro výsadbu, určitě nebudete litovat. Na zahradě může být vysazen samostatně nebo ho použijte jako živý plot, který bude při pravidelném ořezávání nádherný. 

V našich podmínkách je muchovník plně mrazuvzdorný keř a dokonce i květy přežijí mrazík  do -5°C. Takže máte téměř stoprocentní jistotu, že se urodí plody, i když ostatní ovoce v době květu postihly mrazíky.

Muchovník jako dekorace v zahradě

Muchovník bude nádhernou ozdobou po celou dobu vegetace. Na jaře jej zdobí bílé květy, které nádherně voní. Keř ale bude úžasnou dekorací vaší zahrady i v létě a na podzim. V období od června do srpna plodí tmavé bobule, které svým vzhledem připomínají borůvky. Na podzim se u některých druhů listy zelené barvy zabarví oranžovými až červenými odstíny.  Aby si keř zachoval tvar a byl i v následujícím roce krásný, provádí se před zimou řez.

Jak využít plody muchovníku

Výhodou muchovníku je jeho dlouhá životnost. Můžete ho mít na své zahradě 40 – 50 let a stále bude plodit. Plody muchovníku jsou chutné a mnohem zdravější než klasická borůvka. Obsahují velké množství vitamínu B a C, dále pak jsou bohaté na antioxidanty a fenoly. Díky vysokému obsahu antioxidantů jsou “aljašské borůvky” skvělou prevenci kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Zároveň pomáhají regulovat krevní tlak a zpomalují proces stárnutí. Odvar z květů prý posiluje srdce a plíce, odvar z plodů se využívá při nachlazení a odvar ze sušených listů při žaludečních nebo střevních potížích.

Plody dozrávají postupně, proto se sklízí několikrát. Hodí se i ke zpracování. Dají se z nich vyrábět kompoty, džemy, sirupy a dokonce i víno.

 

Tags : Aljašská borůvkaAmelanchierIndiánská borůvkamuchovník kanadský

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response