close

Pravděpodobně je všem jasné, že během horkých letních dní je nutné zahrádku pravidelně zavlažovat. Nejedná se o nic náročného, ale je dobré dodržovat určité zásady, aby zalévání nebylo spíše na škodu. Jinak se zalévá trávník, květiny, jehličnany či ovocné stromky. V dnešním článku si popíšeme, jak na to.shutterstock_124449988

Zalévání trávníku

Pokud budete hřešit na zalévání trávníku, nečekejte, že se bude krásně zelenat. Nedostatečné zavlažování trávy uvidíte velmi rychle, protože trávník začne žloutnout. Obecně platí, že trávník vyžaduje zhruba pět litů vody na metr čtvereční při propustnějším podloží. U méně propustného podloží jsou to zhruba tři litry vody. Zalévat je vhodné buď včasně ráno, nebo večer. Ostré sluneční paprsky posílené kapkami vody by mohly trávník spálit. Zalévat se vyplatí méně často, ale zato vydatně. Pokud provedete menší zálivku, část vody se vypaří a nesplní svůj úkol.

Zalévání květin

U kytek velmi záleží na tom, jaké mají kořeny. Jestliže jsou mělké (jednoletky) budou potřebovat mnohem více vody než ty, které jsou hluboce zakořeněny. Pro menší květinové záhonky je vhodná konvička, protože hadice by květiny mohla poškodit. Některé kytky nemají rády zamokřené květy a listy. I na to je potřeba brát zřetel. Nezapomínejte pravidelně odstraňovat plevel, který kytkám krade vodu. Podobně jako ke květinám přistupujte také k zelenině.

Zalévání jehličnanů

Pozor na zalévání po jehličí, protože takto riskujete vznik různých onemocnění. To ovlivní nejen vzhled, ale i životnost stromku. Vhodné je vykopat kolem prohlubeň, kde se bude voda koncentrovat. Přesto, že kanadský smrk nebo jedličky milují vlhkou hlínu, to se zálivkou nepřehánějte.

Zalévání ovocných stromků

Mladé stromky nemají pořádně vyvinutý kořenový systém, a proto potřebují během léta dostatek vody. Tady platí stejné pravidlo jako u trávníků, že nezaléváme tak často, ale zato vydatně. Vhodné je kolem stromků umístit mulč, který zajistí optimální vlhkost. Ten se dá využít také u květin. Stromky zalévejte hadicí, protože z konví byste se naběhali. Pokud však budete zalévat místa, kde je mulč, opatřete si na konec hadice rozprašovač. Mohlo by se stát, že proud vody podebere část mulče a budete ho mít všude.

Tags : jehličnanytrávníkzahradazalévání

The author Gabriela Kortova

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Leave a Response